Wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

Po Mszy Świętej, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w poniedziałek rano na Jasną Górę wyruszyła 33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.

Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. W wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny homilii ks. kard. Nycz nawiązał do zakończonych niedawno w Rio de Janeiro Światowych Dni Młodzieży.

„W pracy duszpasterskiej i duchowej Kościoła trzeba podjąć wielkie wyzwanie młodego pokolenia w każdym czasie(…) Bogu dzięki Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak bardzo możemy być spokojni o przyszłość Kościoła i wiary” – mówił. Dodał, że nie może jednak „być to spokój, który nie podejmuje żadnej działalności”. „Być mistrzem dla młodego pokolenia, to daleko więcej niż mieć rozległą wiedzę, daleko więcej niż mieć przewagę wieku. To jest przede wszystkim mądrość i czas dla młodych ludzi i miłość do młodych.

Tylko tacy apostołowie mogą być mistrzami i czynić uczniów” – zaznaczył metropolita warszawski. Dodał, że „bez spotkania z Chrystusem” wiara bardzo łatwo może zostać sprowadzona do ideologii, a chrześcijaństwo „do obrony systemu wartości moralnych”. „Pamiętajcie, żeby być ludźmi pełnymi zapału i entuzjazmu, bo nie da się głosić Chrystusa, nie da się dawać świadectwa Ewangelii wtedy, gdy jesteśmy ludźmi smutnymi, malkontentnymi” – powiedział kard. Nycz, zwracając się do uczestników pielgrzymki. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km.

Każdego dnia pielgrzymi muszą przejść ok. 35 km. Pielgrzymka przechodzi przez 52 parafie w pięciu diecezjach. Pątnicy idą podzieleni na kilkanaście grup liczących od 80 do 350 osób – każda z nich ma swój własny „znaczek grupowy” i przypisany kolor. Łącznie w pielgrzymce uczestniczy ponad trzy tys. osób. Oprócz studentów bierze w niej także udział m.in. młodzież szkół średnich i gimnazjów oraz harcerze. Kolumnę pątników poprzedzają żołnierze oraz studenci szkół wojskowych. Uczestnicy pielgrzymki idą na Jasną Górę w intencjach prywatnych i rodzinnych, ale także modlą się o pomyślność ojczyzny i Kościoła. „O jedno chciałem prosić, a jest to intencja coraz bardziej paląca.

Módlcie się o powołania kapłańskie, ale przede wszystkim zakonne żeńskie. Jeżeli w dziedzinie powołań kapłańskich mamy za co dziękować Panu Bogu także w tym roku, o tyle w wielu zakonach żeńskich brak powołań zagląda w oczy coraz bardziej dotkliwie” – powiedział w homilii kard. Nycz. W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej – tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół. We wtorek rano ze stolicy wyruszy 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl