fot. PAP/Adam Warżawa

Do Polski dotarły pierwsze południowokoreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9

W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni uczestniczył prezydent Andrzej Duda, wicepremier i szef ministerstwa obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, oraz przedstawiciele strony koreańskiej.

W przemówieniu Andrzej Duda dziękował za szybkie dostawy wojskowego sprzętu. Jak zauważył, wiosną 2022 r. została przyjęta ustawa o obronie Ojczyzny, w sierpniu podpisane zostały umowy, a w tej chwili już fizycznie następuje proces wzmocnienia polskiej armii.

Prezydent wskazał, że szybkie tempo modernizacji uzbrojenia ma duże znaczenie w obliczu sytuacji na Ukrainie.

Tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność. Aby zapobiec agresji, aby zatrzymać wroga, posiadanie tego wyposażenia przez armię jest konieczne. Dzisiaj to uzbrojenie,  supernowoczesne dla polskiej armii, wyposażenie polskich żołnierzy staje się faktem, staje się częścią wyposażenia polskich sił zbrojnych – ocenił prezydent.

Cieszę się, że dzięki rozpoczęciu tego właśnie programu dostaw w przyszłości będziemy wspólnie produkowali czołgi i będziemy wspólnie serwisowali (a być może także produkowali) samoloty – zaznaczył.

Andrzej Duda dodał, że ma to także wymiar symboliczny początków współpracy, która będzie owocna dla Polski i Korei Południowej.

Wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości podkreślił, że to ważny dzień w historii Wojska Polskiego.

Na polskiej ziemi jest już 10 czołgów K2, 24 aramtohaubice K9. W przyszłym roku kolejne dostawy. Polscy żołnierze ćwiczą już swoje umiejętności w Korei Południowej, związane z obsługą tego sprzętu, a więc mają już odpowiednią wiedzę, żeby niejako z marszu wejść w to wszystko, co związane jest z obsługą tego sprzętu – mówił Mariusz Błaszczak.

– Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, ale także wzmacniamy je poprzez wyposażanie w nowoczesną broń. Zarówno czołgi K2, jak i armatohaubice K9 należą do najnowocześniejszej broni. To daje Wojsku Polskiemu narzędzia, by skutecznie odstraszać agresora – dodał wicepremier.

Mariusz Błaszczak dodał, że polsko-koreańska umowa dotyczy też pakietu logistycznego i szkoleniowego. Polska zamówiła również amunicję do nowej broni. Wicepremier zapewnił, że rząd nie zatrzyma się na drodze, której celem jest wzmocnienie Wojska Polskiego i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.

Polska w Korei Południowej robi duże zakupy uzbrojenia. Na uroczystościach obecny był minister agencji planowania zakupów obronnych Korei Południowej.

– Nasze kraje intensywnie współpracują, co przynosi konkretne rezultaty nie tylko w postaci czołgów K2, haubic K9 i samolotów bojowych FA-50, ale także wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Chunmoo – powiedział minister Eom Dong-hwan.

Z kolei Adam Krampichowski, ekspert ds. wojskowości, zwrócił uwagę na wyposażenie czołgów K2 i armatohaubic K9.

– Charakteryzują się nowoczesną noktowizją oraz nowoczesnymi systemami celującymi (…). Te jednostki mogą być wykorzystywane w każdych warunkach atmosferycznych – zaakcentował Adam Krampichowski.

Duże zamówienia dla polskiej armii realizują Amerykanie, z którymi podpisaliśmy kontrakty m.in. na myśliwce wielozadaniowe F-35, systemy antyrakietowe Patriot, czołgi Abrams. W polskich zakładach nasza armia kupuje m.in. armatohaubice Krab, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl