fot. Paweł Palembas

Deszczowo na południu i zachodzie Polski

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia będzie pod wpływem wyżu znad Rosji, natomiast zachodnia i częściowo środkowa w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże.

Zachodnia część Polski znajdzie w obszarze wspomnianego klina wyżowego, jedynie na Pomorzu zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżowej z frontem chłodnym. Pozostała część kraju będzie w zasięgu płytkiego niżu znad Karpat południowych i strefy frontu ciepłego. Północno-zachodnia część kraju nadal pozostanie w chłodniejszej polarno-morskiej masie powietrza, nad pozostały obszar napływać będzie ciepła masa powietrza z południowego wschodu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie powoli rosło.

W piątek zachmurzenie duże, większe przejaśnienia w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę i Kujawy po Warmię. Na wschodzie, południu i w centrum Polski opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na wschodzie lokalne burze. Wysokość opadów na południowym wschodzie kraju do 20 mm. Przelotne opady możliwe również na wybrzeżu i Pomorzu. Temperatura maksymalna od 13, 15 st. w rejonach podgórskich do 16, 20 st. na pozostałym obszarze Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W nocy z piątku na sobotę w południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z opadami deszczu. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Suma opadów lokalnie na południu kraju do 30 mm. Lokalnie na krańcach wschodnich kraju możliwe burze. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane lub małe i bez opadów, a rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 8, 9 st. na północnym zachodzie i zachodzie do 10, 13 st. na południowym wschodzie. Chłodniej, miejscami tylko 5 st. w kotlinach sudeckich. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

PAP/RIRM

drukuj