fot. PAP/EPA

Papież spotkał się z bezdomnymi w Waszyngtonie

Nie możemy znaleźć społecznego czy moralnego usprawiedliwienia, żadnego usprawiedliwienia dla braku dachu nad głową powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas spotkania z bezdomnymi w kościele św. Patryka w Waszyngtonie.

Papież podkreślił, że w obliczu tak bolesnych i niesprawiedliwych sytuacji wiara daje nam światło i otwiera nas na cichą obecność Boga w naszym życiu.

Jako przykład otwarcia się na Boga, papież Franciszek wskazał postać św. Józefa, który razem z Maryją poszukiwali miejsca dla narodzin Syna Bożego.

– Wiara pozwala nam poznać, że Bóg jest po naszej stronie, że Bóg jest pośród nas, a jego obecność pobudza nas do miłości. Miłosierdzie rodzi się z wezwania Boga, który wciąż puka do naszych drzwi, aby zaprosić nas do miłości, współczucia do służby jednym i drugim – powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że jednym z najskuteczniejszych sposobów pomocy jest modlitwa. Ona jednoczy, czyni nas braćmi i siostrami. Otwiera nasze serca – zaznaczył papież i zaprosił uczestników spotkania do modlitwy „Ojcze Nasz”.

Następnie Ojciec Święty udziału im błogosławieństwa. W ten sposób zakończyła się wizyta papieża w Waszyngtonie. Po czym Ojciec Święty udał się do Nowego Jorku, gdzie w katedrze św. Patryka przewodniczył Nieszporom z udziałem duchownych, zakonników i zakonnic.

Wcześniej papież wygłosił historyczne przemówienie w Kongresie USA. Apelował o rozwiązanie kryzysów na świecie, w duchu braterstwa, solidarności i sprawiedliwości. Wzywał m.in. do walki z biedą, ochrony środowiska i zniesienia kary śmierci. Papież wystąpił też w obronie rodziny, która jest dziś zagrożona.

Dziś Ojciec Święty wygłosi przemówienie w siedzibie głównej ONZ, spotka się z dziećmi i rodzinami imigrantów. W programie jest także spotkanie międzyreligijne w strefie zero, gdzie 11 września 2001 r. stało World Trade Center.

Poszczególne punkty papieskiej wizyty transmitują Radio Maryja i TV Trwam.


RIRM

drukuj