PAP/EPA

Papież Franciszek apeluje o dialog i pokój w Syrii

Ojciec Święty Franciszek apeluje o dialog i pokój w Syrii. Mija 10 lat od wybuchu wojny w tym kraju.

4 niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą „Laetare”, czyli niedzielą radości. Nawiązując do tego dnia Ojciec Święty Franciszek w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański przywołał słowa z niedzielnej Ewangelii: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

– To radosne orędzie jest rdzeniem wiary chrześcijańskiej: miłość Boża znalazła swój szczyt w darze Syna dla słabej i grzesznej ludzkości – akcentował papież Franciszek.  

Po modlitwie Ojciec Święty apelował o dialog, złożenie broni i odbudowę w Syrii. To już 10 lat od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w tym kraju. W wyniku wojny zginęły setki tysięcy ludzi. Sytuacja jest dramatyczna. W wyniku wojny zniszczonych zostało ponad 40 proc. budynków. Pięć milionów osób w obawie o swoje życie musiało uciec z kraju. Od 4 do nawet 6 mln osób tuła się po Syrii bez dachu nad głową. W wielu miejscach panuje ogromy głód.

– Módlmy się, by wielkie cierpienie w umiłowanej i umęczonej Syrii nie zostało zapomniane i by nasza solidarność ożywiła nadzieję – mówił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że 19 marca rozpocznie się Rok Rodziny.

– Zachęcam do odnowionego i kreatywnego impulsu duszpasterskiego, by umieścić rodzinę w centrum uwagi Kościoła i społeczeństwa – zaapelował Biskup Rzymu.  

Rano Ojciec Święty Franciszek sprawował Eucharystię w Bazylice św. Piotra z okazji 500-lecia ewangelizacji Filipin. Papież wzywał Filipińczyków do głoszenia Ewangelii, służąc i kochając braci.

– Nieście wiarę, tę nowinę, którą otrzymaliście 500 lat temu  i nieście ją również teraz – powiedział papież Franciszek.

Papież przestrzegał przed smutną i zamkniętą religijnością. Podkreślał, że misją Kościoła nie jest to, by osądzać, narzucać i potępiać.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl