fot. twitter.com

Papież Franciszek do narodu Tajlandii: Moja podróż w duchu dialogu międzyreligijnego

Papież Franciszek, który w środę przybędzie z wizytą do Tajlandii, w przesłaniu do mieszkańców tego kraju wyraził nadzieję, że jego podróż będzie sprzyjać dialogowi międzyreligijnemu i pokojowej koegzystencji.

W orędziu wideo rozpowszechnionym w piątek przez Watykan Papież powiedział, że w wieloetnicznej i bogatej w różnorodne tradycje duchowe i kulturowe Tajlandii wiele uczyniono dla „zgody i pokojowego współżycia” nie tylko między mieszkańcami kraju, ale i w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej.

„Ufam, że moja wizyta przyczyni się do podkreślenia znaczenia dialogu międzyreligijnego, wzajemnego zrozumienia i braterskiej współpracy, zwłaszcza w służbie ubogim, potrzebującym i na rzecz pokoju” – oświadczył Ojciec Święty Franciszek.

Jak zaznaczył, „na świecie, który zbyt często doświadcza niezgody, podziału i wykluczenia, zaangażowanie na rzecz kształtowania jedności szanującej godność każdego mężczyzny, kobiety i dziecka może być inspiracją dla wysiłków podejmowanych przez ludzi dobrej woli, by promować wspaniały, prawdziwy rozwój naszej rodziny ludzkiej w solidarności, sprawiedliwości i w życiu w pokoju”.

Papież podkreślił, że podczas swojej wizyty spotka się ze wspólnotą katolicką Tajlandii, aby umocnić ją w wierze. Chrześcijanie stanowią tam 1 procent ludności.

„Pragnę również umocnić więzy przyjaźni, łączące nas z wieloma buddyjskimi braćmi i siostrami, którzy dają wymowne świadectwo tak bardzo charakterystycznych dla waszego ludu wartości tolerancji i zgody” – dodał.

Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie za naród Tajlandii.

Do Bangkoku Papież przybędzie w środę 20 listopada, w południe miejscowego czasu.

W czwartek na dziedzińcu siedziby rządu odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha.

Następnie Ojciec Święty Franciszek wygłosi przemówienie powitalne do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa.

Złoży także wizytę u najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram. Odwiedzi też stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.

W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn.

Wieczorem na stadionie narodowym Papież odprawi Mszę świętą.

W piątek Ojciec Święty Franciszek spotka się z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii. Później w stołecznej katedrze odprawi Mszę św. dla młodzieży.

W sobotę Papież zakończy wizytę w Tajlandii i poleci do Japonii, gdzie pozostanie do 26 listopada.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl