fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Miarą człowieczeństwa staje się posiadanie dowodu osobistego i numeru PESEL

Magdalena Biejat w jednym z wywiadów oświadczyła, że pełnoprawnym obywatelem RP jest ten, który ma dowód osobisty i numer PESEL. Mówiła to w takim kontekście, że płód nie ma żadnych praw. Miarą człowieczeństwa staje się posiadanie dowodu osobistego i numeru PESEL – powiedział w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji ukonstytuował się zespół do spraw ochrony zwierząt. W tym kontekście prof. Grzegorz Kucharczyk powiedział, że „mamy do czynienia ze zjawiskiem, które przenikliwie opisuje ks. kard. Robert Sarah w książce >>Wieczór się zbliża<<”.  

– Kardynał pisze, że widzimy w świecie zachodnim zajmowanie się „zgorszeniami drugorzędnymi” – to są szeroko komentowane prawa zwierząt. Nikt normalny, o zdrowych instynktach, nie będzie dążył do znęcania się nad zwierzętami, bo byłoby to nieludzkie. Natomiast postawienie tego jako sprawy pierwszorzędnej wagi, czyli zagrożenia, którym w pierwszej kolejności musimy się zajmować i powoływać zespół parlamentarny, to jest to odwrócenie właściwej hierarchii rzeczy, bo podstawowym problemem jest zapewnienie respektowania podstawowych praw człowieka, a najważniejszym z nich jest prawo do życia, bez względu na to, czy się urodził, czy się jeszcze nie urodził – zaznaczył gość Radia Maryja.

Członek Polskiej Akademii Nauk wskazał, że „zagubienie właściwej hierarchii rzeczy jest dowodem na niezbyt klarowne widzenie priorytetów politycznych”.

– Nowa przewodnicząca sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w jednym z wywiadów – jeszcze przed tym wyborem – oświadczyła, że pełnoprawnym obywatelem RP jest ten, który ma dowód osobisty i numer PESEL. Mówiła to w kontekście takim, że płód nie ma żadnych praw. Miarą człowieczeństwa staje się posiadanie dowodu osobistego i numeru PESEL. Tu mamy poważny problem i jest to zatrważające. Jeżeli polityk młodego pokolenia, który mówi, że reprezentuje postępową, nowoczesną wizję świata i identyfikuje pełnie praw obywatelskich z posiadaniem dowodu osobistego i numeru PESEL, to mamy poważny problem – podkreślił.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zaznaczył, że „nie należy dać się uśpić tym, że jest taka czy inna większość partyjna w Sejmie, bo te najważniejsze kwestie rozstrzygają się gdzie indziej”.

Przede wszystkim w sferze umysłu, wiary, bo prawidłowość jest jedna – kryzys wiary zawsze pociąga za sobą kryzys rozumu i z nim mamy do czynienia, kiedy wywraca się właściwą hierarchię rzeczy. (…) Hierarchia powinna mieć wartości. Hierarchia naszego zainteresowania i naszych „zgorszeń” powinna być zupełnie inna – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Grzegorzem Kucharczykiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl