fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Pewne wzorce negatywnych stereotypów wymierzonych, żeby wzbudzić nienawiść wobec Kościoła, funkcjonują od pięciuset lat

Pewne wzorce negatywnych stereotypów wymierzonych właśnie, żeby wzbudzić nienawiść wobec Kościoła, one funkcjonują właściwie od pięciuset lat i są mniej więcej te same – że katolicy to ciemnota, zabobon, ludzie dążący do władzy po trupach, a bycie katolikiem to jest obciach – zauważył prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Schematy walki z Kościołem katolickim funkcjonują od ponad pięciuset lat i są powielane przez następne pokolenia. Obecnie również mamy do czynienia z wykorzystywaniem tych wzorców przez przeciwników Kościoła.

– Pewne wzorce negatywnych stereotypów wymierzonych właśnie, żeby wzbudzić nienawiść wobec Kościoła, one funkcjonują właściwie od pięciuset lat i są mniej więcej te same – że katolicy to ciemnota, zabobon, ludzie dążący do władzy po trupach, a bycie katolikiem to jest obciach, itd. To są wzorce, które w różnych kontekstach historycznych się powtarzały i – jak wiemy, jak przypomnimy sobie marsze wojujących bezbożników w zeszłym roku – dochodzi to także do nas – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Historyk zauważył, że każdej nowej odsłonie tej chrystofobii, czyli nienawiści do Chrystusa i założonego przez niego Kościoła, towarzyszy wysiłek propagandowy.

– Dlatego warto przypomnieć sobie, jeśli popatrzymy na poprzednie epoki, że zawsze tym, którzy wzniecali tę nienawiść wobec Kościoła, zależało na opanowaniu kanałów komunikacji społecznej – dotarcia najpierw do elit, a potem do szerszych kręgów społeczeństwa. Tuż przed rewolucją francuską loże wolnomularskie całkowicie infiltrowały elity społeczne, kulturowe, po części także duchowe społeczeństwa francuskiego do tego stopnia, że tuż przed rewolucją francuską nie tyle trzeba było stawiać pytanie, kto jest z masonerii, tylko łatwiej było odpowiedzieć, kto nie jest – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Kampania laicyzacyjna wymierzona w Kościół, która miała miejsce w III Republice Francuskiej, polegała na całkowitym odsunięciu społeczeństwa od religii.

– To nie było nigdy żądanie oddolne szerokich kręgów społeczeństwa francuskiego, tylko to było narzucane odgórnie i potem bezwzględnie realizowane. Przy tym stosowano taką frazeologię wolnościową, że „my działamy na rzecz waszej wolności, bo Kościół jest strasznie opresyjny, zabrania ludziom myśleć, jak im się podoba”. Najpierw usunięto księży ze szkół państwowych, a potem zakazano szkolnictwa katolickiego prowadzonego przez zakonników, zakonnice czy księży diecezjalnych – przypomniał historyk.

Musimy reagować na działania, które mają na celu odsunięcie nas od Kościoła katolickiego. Mamy do swojej dyspozycji przede wszystkim dwie rzeczy: formację i organizację – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

– Formacja, czyli poznanie historii, że to jest długie trwanie tych wszystkich stereotypów tworzenia czarnych legend na potrzeby kolejnych kampanii mających za zadanie wypchnąć Kościół i religię katolicką ze sfery publicznej, z kultury, więc to się dzieje od kilkuset lat. Dzisiaj mamy nowe środki techniczne, np. internet, gdzie wymierzony w Kościół hejt jest na wysokich obrotach. (…) Trzeba się organizować, czyli wykorzystywać instytucje edukacji, które mamy, które tę historię przekazują, jak np. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – tłumaczył gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl