fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Potrzebny jest nam ład mądrości zabezpieczający wolność

Prawo naturalne pochodzące od prawdy i dążące do niej jest najlepszym zabezpieczeniem wolności zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

30 lat temu św. Jan Paweł II przybył do Polski. IV Podróż Apostolska do ojczyzny Papieża Polaka trwała 9 dni i przebiegła pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. 5 czerwca św. Jan Paweł II udał się z wizytą do Białegostoku, gdzie mówił o Prawie Przedwiecznej Mądrości.

– „Prawo Przedwiecznej Mądrości jest wpisane w serce człowieka i pozwala mu uczestniczyć w ładzie całego stworzenia, a nade wszystko kształtować w sposób godny, w wolności i sprawiedliwości obcowanie wzajemne osób, wspólnot i społeczeństw na ziemi. Moralność jest miarą właściwą człowieczeństwa. W niej i przez nią człowiek czyni dobrze. Gdy postępuje źle, niszczy ład mądrości w sobie samym, a także w międzyludzkim i społecznym zasięgu swego bytowania” – przytoczył słowa Papieża Polaka autor felietonu.

Według prof. Grzegorza Kucharczyka prawo przedwiecznej mądrości opisane przez św. Jana Pawła II to prawo naturalne, które jest wpisane w duszę każdego człowieka. Jednak, by móc właściwie odczytać ten dar potrzebna jest dobra wola.

– Prawo naturalne pochodzące od prawdy i dążące do niej jest najlepszym zabezpieczeniem wolności zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym – zauważył felietonista Radia Maryja.

Historyk odniósł się również do słów św. Jana Pawła II, który mówił, że „demokracja bez wartości przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.

– Im więcej jest prawa naturalnego, tym mniejsze zagrożenie zniewoleniem. Na tym opierała się istota programu budowy naszej trzeciej niepodległości, który 30 lat temu przedstawił nam św. Jan Paweł II. Był to program rzeczywistej wolności i integralnej solidarności z najsłabszymi, czyli nienarodzonymi – ocenił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Felietonista odniósł się także do nauczania ks. kard Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, który mówił o poważnych skutkach kryzysu moralnego, jaki dotknął Polaków.

– Z perspektywy minionych lat widzimy, jak trafne było to rozpoznanie. Dostrzegamy dziś, jak bardzo potrzebny jest nam ład mądrości zabezpieczający wolność – podsumował historyk.

Cały felieton prof. Grzegorza Kucharczyka dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl