fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Śp. ks. kard. Zenon Grocholewski jest autorytetem w dziedzinie prawa kanonicznego. Czynnie kształtował edukację katolicką na całym świecie

Postać śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego jest najwybitniejszą z postaci w dziedzinie prawa kanonicznego. Jako prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej brał czynny udział w ukształtowaniu edukacji katolickiej na uniwersytetach całego świata – wspomina prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. kard. Zenon Grocholewski był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II.

– Wspominam rozmowę ze śp. księdzem kardynałem o jego posłudze podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II. Mówił o jego wielkim oddaniu Kościołowi, o codziennej pracy i wielkiemu poświęceniu, z jakim podejmował ten trud obowiązków. Ksiądz kardynał powiedział wtedy, że to pozwalało mu wzrastać, jako człowiekowi, który był odpowiedzialny za ważne segmenty życia Kościoła – poskreślał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że śp. ks. kard. Zenon Grocholewski był bezpośrednim świadkiem wielu zmian w Kościele katolickim.

– Mam nadzieję, że ksiądz kardynał pozostawił po sobie wspomnienia i relacje, które pozwolą utrwalić bogactwo jego wiedzy. Przez kilkadziesiąt lat był świadkiem wielu historycznych wydarzeń ważnych dla życia Kościoła, a przez to dla każdego z nas – akcentował profesor.

Ks. kard. Zenon Grocholewski zawsze powtarzał, że św. Jan Paweł II odegrał wielką rolę w świecie.

– Słowa księdza kardynała to przede wszystkim zobowiązanie dla nas. Codziennie stajemy przed zadaniem odkrywania i przekazywania dalej bogactwa nauki św. Jana Pawła II. (…) To są słowa, które mają szczególne znaczenie teraz. Odejście księdza kardynała to wielka sprawa, ponieważ on wielokrotnie spotykał się osobiście ze św. Janem Pawłem II, bezpośrednio doświadczył jego świętości – wspomina prof. Grzegorz Kucharczyk.

Służba w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej wyraża wielkie zaangażowanie śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego w realizację doktryny św. Jana Pawła II.

– Ksiądz kardynał brał udział w spotkaniach z ojcem świętym Janem Pawłem II, poświęconych pracom nad reformą Kodeksu prawa kanonicznego. To dawało mu przykład ogromnego oddania św. Jana Pawła II sprawom Kościoła. (…) To dawało mu ogromną mobilizację do działania w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Przecież corocznie spotykaliśmy się z nim na kongresach w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej – zwraca uwagę profesor.

Śp. ks. kard. Zenon Grocholewski był człowiekiem ogromnej wiary.

– Wiara księdza kardynała nie była wiarą, mówiąc językiem świeckim, na pokaz albo gwiazdorską. To była głęboka wiara przeżywana we wnętrzu duszy i serca w oparciu o rozum, czego doświadczaliśmy podczas każdego wystąpienia księdza kardynała – podkreśla gość.

Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj