fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: Prośmy Boga o siłę, by wyłączyć telewizor, komórkę i otworzyć Biblię

Prośmy Boga o siłę, by wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię; zamknąć komórkę i otworzyć Ewangelię – wezwał papież Franciszek w homilii odczytanej podczas Mszy św. w ustanowioną przez niego Niedzielę Słowa Bożego. Z powodu ataku rwy kulszowej Ojciec Święty był nieobecny.

 Mszę św. w Bazylice św. Piotra odprawił, w zastępstwie Ojca Świętego, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji ks. abp Rino Fisichella. W przygotowanej na Mszę św. homilii papież Franciszek podkreślił, że Słowo Boże jest „środkiem zaradczym na lęk przed samotnością w życiu”.

„Jest to słowo pocieszenia, ale i nawrócenia” – dodał.

„Ten, kto zbliża się do Słowa Bożego, otrzymuje zbawienny zwrot egzystencjalny: odkrywa, że życie nie jest czasem wystrzegania się innych i chronienia siebie, ale okazją do wyjścia na spotkanie innych w imię Boga bliskiego” – wyjaśnił Ojciec Święty.

Jak mówił, uniwersalną mocą Słowa Bożego jest to, że dociera do wszystkich i do każdej dziedziny życia.

Przypomniał, że Jezus „nie wabił wzniosłymi i nieosiągalnymi przemówieniami”.

„Do rybaków mówi, że będą rybakami ludzi. Gdyby im powiedział: +Pójdźcie za mną, uczynię was apostołami: zostaniecie posłani na cały świat i będziecie głosić Ewangelię w mocy Ducha Świętego, zostaniecie zabici, ale staniecie się świętymi+, możemy sobie wyobrazić, że Piotr i Andrzej odpowiedzieliby jemu: +Dziękujemy, ale wolimy nasze sieci i nasze łodzie+” – zauważył papież Franciszek.

Apelował, by „nie wyrzekać się Słowa Bożego”.

„Słowo przybliża nas do Boga: nie trzymajmy go z dala. Nośmy je zawsze przy sobie, w kieszeniach, w telefonach; zapewnijmy mu godne miejsce w naszych domach” – zachęcał.

Papież radził, by położyć Ewangelię w takim miejscu, aby pamiętać o jej codziennym otwieraniu.

„Aby to uczynić, prośmy Pana o siłę, by wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię; zamknąć komórkę i otworzyć Ewangelię” – zaapelował Ojciec Święty.

Niech Maryja Dziewica pomoże nam przeżywać każdy dzień, każdą chwilę jako czas zbawienia, w którym Pan przechodzi obok nas i powołuje nas do pójścia za Nim. I pomoże nam nawrócić się z mentalności świata na mentalność miłości i służby” – mówił papież Franciszek.

W bazylice watykańskiej obecnych było kilkadziesiąt osób świeckich i duchownych.

PAP/TV Trwam News

drukuj