Pierwsza podróż apostolska Ojca św. Franciszka

„Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa!” – powiedział Ojciec św. Franciszek w przemówieniu powitalnym wygłoszonym po przylocie do Rio de Janeiro w Brazylii na Światowe Dni Młodzieży. 

Po 12 godzinach lotu, Ojciec św. Franciszek przybył w poniedziałek wieczorem czasu polskiego do Rio de Janeiro w Brazylii. „To jest młodzież Papieża”takimi okrzykami powitali go młodzi obecni na płycie lotniska w Rio de Janeiro, gdzie czekała również prezydent Brazylii Dilma Rousseff. Następnie Ojciec św. udał się do pałacu Guanabara, do siedziby gubernatora Rio de Janeiro. Podczas drogi do pałacu, witany był przez tłumy wiernych; przynoszono do niego dzieci, które całował i błogosławił.

Podczas oficjalnej ceremonii powitania w ogrodzie pałacu Guanabara, Papież Franciszek zwracając się do prezydent Brazylii i przedstawicieli władz mówił, iż Bóg w swojej miłującej opatrzności zechciał, aby pierwsza zagraniczna podróż jego pontyfikatu zawiodła go z powrotem do ukochanej Ameryki Łacińskiej.

– Dowiedziałem się, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca. Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z Wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który pali się w każdym sercu i pragnę, aby do Was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło moje pozdrowienie: „Pokój Chrystusa niech będzie z Wami!” – akcentował Ojciec św. Franciszek.

Papież przybywa do Brazylii, by wraz z młodymi całego świata celebrować 28. Światowe Dni Młodzieży. Przyjeżdża do Rio de Janeiro, by spotkać się z młodzieżą, którą – jak mówił – „przyciągnęły otwarte ramiona Chrystusa Odkupiciela”.

– Ci młodzi ludzie pochodzą z różnych kontynentów, mówią różnymi językami, są przedstawicielami różnych kultur, a jednak znajdują w Chrystusie odpowiedzi na swe najbardziej wzniosłe i wspólne dążenia; mogą zaspokoić głód czystej prawdy i prawdziwej miłości, które ich jednoczą ponad wszelką różnorodnością. Chrystus zapewnia im przestrzeń, wiedząc, że nie ma mocniejszej siły niż ta, która wyzwala się z serca młodych, gdy są zawładnięci przez doświadczenie przyjaźni z Nim. Chrystus ufa młodzieży i powierza jej przyszłość swojej misji: „Idźcie i nauczajcie” – zwrócił uwagę Ojciec św. Franciszek podczas ceremonii powitania.

Papież podkreślił, iż „młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość”, stąd też – jak stwierdził – stawia ona przed nami wielkie wyzwania. 

Kończąc swoje przemówienie, Ojciec św. zwrócił się do całego narodu brazylijskiego, który – jak akcentował – pragnie objąć swoimi ramionami w całości.

– W tej chwili ramiona Papieża otwierają się, aby objąć cały naród brazylijski, w jego złożonym bogactwie ludzkim, kulturowym i religijnym. Od Amazonii do pampy, od regionów suchych do Pantanal, od małych wiosek aż do metropolii, niech nikt nie czuje się wykluczony z miłości Papieża. Pojutrze, jeśli Bóg pozwoli, pragnę modlić się za Was wszystkich u Matki Bożej z Aparecidy, prosząc Ją o macierzyńską opiekę nad Waszymi domami i rodzinami. Już teraz wszystkich Was błogosławię. Dziękuję za powitanie! – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Słowa Ojca św. Franciszka wygłoszone podczas oficjalnej ceremonii powitania w ogrodzie pałacu Guanabara [czytaj]

Po spotkaniu z panią prezydent i delegacją Rio de Janeiro, Ojciec św. uda się na nocleg do rezydencji w Sumaré.

Przylot Ojca św. Franciszka do Brazylii, przejazd do pałacu Guanabara oraz uroczystą ceremonię powitania transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

 

drukuj