ŚDM w Rio czas start

Po raz 28. młodzi całego świata zgromadzą się w jednym miejscu, by wielbić imię Jezusa Chrystusa. Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Rio de Janeiro w Brazylii.

Jak pisze jeden z hiszpańskich dzienników, tegoroczne ŚDM będą najbardziej kolorowe i muzykalne w historii spotkań młodych.

Ulice Rio de Janeiro już w weekend wypełniły tłumy młodych pielgrzymów nie tylko z krajów ościennych, ale też z tak dalekich zakątków globu jak Filipiny. Niektórzy korzystali ze słonecznej pogody, odpoczywając na plażach, podczas gdy inni zwiedzali atrakcje turystyczne miasta, m.in. będący symbolem Rio de Janeiro pomnik Chrystusa Odkupiciela.

– Jestem tu dla wiary i radości. Mam w sobie siłę Boga i chcę, by wszyscy byli uczniami Chrystusa – akcentował 27-letni pielgrzym, owinięty we flagę swojego rodzinnego Paragwaju.

Na Copacabanie wybudowano olbrzymią scenę, a na długości ok. 1 km zainstalowano wielkie monitory i głośniki. W czwartek po południu na słynnej plaży, Papieża Franciszka oficjalnie powita około 2,5 mln młodych z całego świata.

Do pierwszego spotkania Franciszka z pielgrzymami i mieszkańcami Rio de Janeiro doszło już w poniedziałek wieczorem w centrum miasta.

Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku zorganizowano w Rio de Janeiro, ożywią występy zagranicznych artystów z 11 państw. Na scenie pojawi się m.in. niepełnosprawny Nikaraguańczyk Tony Melendez, który na gitarze gra za pomocą stóp. Zasłynął on w 1987 roku, po występie podczas wizyty Papieża Jana Pawła II w Los Angeles.

Program XXVIII ŚDM w Rio de Janeiro [czytaj]

RIRM/PAP 

drukuj