Przedostatni dzień 28. ŚDM w Rio

Dziś przedostatni dzień odbywających się w Rio de Janeiro 28. ŚDM, a także pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka. W programie: Eucharystia pod przewodnictwem Papieża, spotkanie z przedstawicielami władz Brazylii oraz czuwanie modlitewne na plaży Copacabana.

O godz. 13.25 (czasu polskiego), Ojciec Święty Franciszek z udziałem księży biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów – przybyłych na 28. Światowe Dni Młodzieży do Rio de Janeiro – będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze św. Sebastiana. Następnie Papież spotka się z klasą rządzącą Brazylii w Teatrze Miejskim. Dzisiejsze spotkanie zakończy modlitewne czuwanie pod przewodnictwem Ojca Świętego na plaży Copacabana.

O godzinie 9. (czasu brazylijskiego) transmitować będziemy Mszę św. z udziałem księży biskupów uczestniczących w 28. Światowych Dniach Młodzieży. W Eucharystii wezmą udział także kapłani, osoby konsekrowane i seminarzyści. Msza św. sprawowana będzie pod przewodnictwem Ojca Świętego w katedrze św. Sebastiana. O godz. 11.30 w Teatrze Miejskim, Ojciec Święty spotka się z liderami życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Tam także wygłosi swoje przemówienie. Następnie spotka się na obiedzie z Prezydium Krajowej Konferencji Biskupów w Brazylii, z księżmi biskupami regionu w refektarzu ośrodka studiów Sumaré, tam gdzie nocuje, gdzie ma swoją rezydencję. Bardzo ważnym momentem tych 28. Światowych Dni Młodzieży, na który czekamy będzie dziś czuwanie modlitewne z młodzieżą, które odbędzie się na plaży Copacabana – relacjonują o. Piotr Dettlaff CSsR i o. Dariusz Drążek CSsR.

Transmisja z poszczególnych punktów pielgrzymki Ojca Świętego do Brazylii na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

„Świat ma być tak urządzony, aby ludzie kierowali się solidarnością, by nie dominował egoizm – to przesłanie, z jakim pielgrzymuje do Brazylii Ojciec Święty Franciszek” – powiedział red. Wojciech Reszczyński w programie „Warto zauważyć…W mijającym tygodniu” w TV Trwam.

Dziennikarz zauważył, że przesłanie Ojca Świętego Franciszka jest takie same jak te, które pojawiło się kiedy swoją pielgrzymkę odbywał błogosławiony Jan Paweł II.

  To przesłanie jest domaganiem się od możnych władców tego świata, by był on urządzony bardziej sprawiedliwe, uczciwie. To samo hasło solidarności, które wypowiadał Jan Paweł II pojawia się u Franciszka. Świat ma być tak urządzony, by ludzie kierowali się solidarnością, by nie dominował egoizm. Mamy wciąż te same plagi, które dotykają cały świat, ale Amerykę Południową szczególnie, a więc bieda i konieczność zwrócenia uwagi panującym tam rządom na lepsze sprawowanie władzy – powiedział red. Wojciech Reszczyński.

Ojciec Święty Franciszek akcentował też na problem alkoholu i narkotyków. W tym kontekście powiedział, że „nie da się ograniczyć rozprzestrzeniania i oddziaływania uzależnienia chemicznego za pomocą liberalizacji używania narkotyków, o czym obecnie dyskutuje się w różnych częściach Ameryki Łacińskiej”.

– To ważny głos w dyskusji, która odbywa się w Polsce na temat narkotyków. Papież mówi wyraźnie „narkotykom – NIE!”. NIE! żadnym pośrednim formom liberalizacji, tj. miękkim narkotykom. Jak powiedział Ojciec Święty, narkotyki to narkotyki; niosą one ze sobą śmierć. Jednak niosą ją ze sobą na dwóch płaszczyznach; nie tylko dla zażywających je. Produkcja narkotyków i wojny gangów zbierają śmiercionośne żniwo, bo przecież przy produkcji narkotyków pracują również dzieci, a bossowie, którzy sobie z tego dostatnio żyją są bardzo daleko od samej produkcji narkotyków – powiedział red. Sebastian Karczewski, publicysta „Naszego Dziennika”.

RIRM

drukuj