Rząd PO-PSL wyklucza opiekunów osób niepełnosprawnych

W wyniku działań rządu PO-PSL ponad 100 tys. obywateli straciło prawo do zasiłku wykorzystywanego do opieki nad osobami niepełnosprawnymi – informują politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Jadwiga Wiśniewska zauważa, że niedopuszczalne jest to, aby brakujących pieniędzy szukać u ludzi, którzy bardzo ich potrzebują z racji sytuacji w jakiej się znaleźli. W ten sposób, zabierając fundusze tym, którzy potrzebują ich do codziennego funkcjonowania, nie można naprawiać problemów finansowych polskiego państwa.

Polityk dodała, że coraz więcej listów przychodzi do poszczególnych biur poselskich, w których obywatele opisują swoje tragiczne sytuacje.

Co więcej, wielu ludzi rezygnuje z pracy, aby opiekować się swoimi chorymi bliskimi i jak się okazuje państwo w ramach pomocy likwiduje zasiłki. W związku z tym Klub Parlamentarny PiS przygotował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

– Do końca tego roku premier Tusk zamierza kosztem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zaoszczędzić 170 mln zł. Czy można szukać oszczędności w kieszeni tych, którzy są najboleśniej dotknięci przez los? To działanie rządu oceniamy jako nieludzkie i niehumanitarne. Dlatego też klub PiS przygotował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, a także skarżymy do Trybunału Konstytucyjnego tę zmianę ponieważ odbiera ona obywatelom prawa nabyte. Mam nadzieję, że w trybunale wygramy – zaznaczyła poseł Jadwiga Wiśniewska.

Poseł Stanisław Szwed zaznaczył, że PiS chce zniesienia szkodliwego dla Polaków kryterium dochodowego, które wprowadził rząd PO-PSL. Kryterium takie często jest nieosiągalne dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

– W tej naszej nowelizacji ustawy o specjalnym zasiłku opiekuńczym, którą skierowaliśmy na ręce pani marszałek chcemy zawrzeć dwie rzeczy. Pierwsza rzecz to jest ta, aby te osoby, które miały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z poprzedniej ustawy, w dalszym ciągu miały prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Tak jak powiedziałem, zwolniły się z pracy, żeby miały prawo do 520 zł. Druga zmiana, która weszła w tej nowelizacji ustawy z wprowadzonym jeszcze przy tym kryterium dochodowym. Dzisiaj to kryterium dochodowe w tej ustawie wynosi 623 zł i liczy się dochód tej rodziny, która jest opiekunem rodziny, której ta opieka ma dotyczyć. Kwota 623 zł. praktycznie eliminuje większość osób z tego kryterium. Stąd proponujemy znieść to kryterium dochodowe, aby te osoby, które mogą z tego skorzystać nie musiały wykazywać się dochodem –mówił poseł Stanisław Szwed.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl