fot. PAP/EPA

20 tysięcy narzeczonych u Papieża

Ponad 20 tysięcy narzeczonych z 28 krajów świata przybyło do Watykanu, by spotkać się z papieżem Franciszkiem. „Nigdy nie kończcie dnia bez pogodzenia się” – apelował Ojciec św. Franciszek.

Spotkanie zostało zorganizowane dla par, które są w trakcie bądź ukończyły kurs przygotowujący do małżeństwa. Franciszek odpowiadał na pytania trzech par narzeczonych. Pytany o wierność i trwałość małżeństwa mówił, że trzeba zastanowić się: „czy możliwe jest kochać na zawsze”.

– Ale co rozumiemy przez miłość? Tylko uczucie, stan psychofizyczny? Oczywiście, jeśli tak, to nie można na tym zbudować czegoś solidnego. Jeśli natomiast miłość to relacja, jest to rzeczywistość, która się rozwija i możemy powiedzieć, że buduje się ją jak dom – ocenił Papież Franciszek.

Papież zwrócił też uwagę na współczesne problemy młodych ludzi, którzy nieraz boją się zawrzeć związek małżeński. Przestrzegł przed budowaniem na piasku i zachęcił do budowania na skale, którą jest Chrystus.

– Dzisiaj wiele osób boi się definitywnych wyborów na całe życie, wydaje im się to niemożliwe. Dzisiaj wszystko zmienia się raptownie, nic nie trwa długo. Będziemy razem tak długo, jak potrwa miłość. A potem „do widzenia” i tak kończy się małżeństwo – powiedział Ojciec św.

Papież Franciszek zwrócił też uwagę na podejście do samego ślubu oraz ceremonii. Zachęcał, by była to uroczystość prawdziwie chrześcijańska.

Dobrze by było, gdyby wasz ślub był skromny i wyróżniał się tym, co jest naprawdę ważne. Niektórzy bardziej martwią się o zewnętrzne aspekty, o bankiet, o zdjęcia, o suknię i kwiaty. To rzeczy ważne podczas uroczystości, ale tylko wtedy, gdy mogą ukazać prawdziwy powód waszej radości: błogosławieństwo Pana dla waszej miłości – powiedział Papież do zgromadzonych.

Pomysłodawcą walentynkowego spotkania z Papieżem był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, arcybiskup Vincenzo Paglia. Przedtem jako ordynariusz diecezji w mieście Terni urządzał spotkania z narzeczonymi przy grobie pochowanego tam męczennika, św. Walentego. Na spotkanie z Papieżem przybyło także kilkadziesiąt par z Polski.

RIRM

drukuj