Debata generalna 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

W Nowym Jorku trwa Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W trakcie obrad prezydent USA Donald Trump zaapelował o reformę organizacji. Na spotkanie z przywódcami państw członkowskich przybył również prezydent Polski Andrzej Duda. Podczas forum ONZ wygłosi przemówienie dotyczące roli naszego kraju w organizacji.

Donald Trump skrytykował Organizację Narodów Zjednoczonych za biurokrację oraz złe zarządzanie. Wezwał do zreformowania przestarzałych systemów działania oraz do właściwej realizacji zadań ONZ.

„Obiecujemy, że będziemy partnerami w waszej pracy. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i śmiałym reformom ONZ stanie się silniejsza, skuteczniejsza oraz sprawiedliwsza w działaniach na rzecz pokoju na świecie” – powiedział Donald Trump.

Ze stu dziewięćdziesięciu dwóch państw członkowskich przygotowaną przez USA deklarację polityczną, wspierającą modernizację ONZ, podpisało sto dwadzieścia osiem państw. Oświadczenie mówi m. in. o większej przejrzystości i odpowiedzialności za wydawane środki finansowe.

„Od 2000 roku budżet ONZ wzrósł o 140 proc., a liczba pracowników podwoiła się. Tymczasem wyniki nie odpowiadają poniesionym nakładom. Wiem, że pod przewodnictwem sekretarza generalnego to się zmienia i będzie się zmieniać” – podkreślił Donald Trump.

Potrzebę reformy zauważa również minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski. Zwraca jednak uwagę na ryzyko związane z ograniczaniem kosztów działania ONZ. Na miejsce demokratycznych państw mogłyby wówczas wejść kraje niedemokratyczne, które finansując budżet organizacji, mogłyby domagać się większego wpływu.  Obecnie w USA przebywa prezydent Andrzej Duda. Podczas wizyty spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wygłosi przemówienie na forum ONZ.

„Treść będzie budowana wokół naszego członkostwa w RB ONZ. Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla światowego pokoju gremium” – zaznaczył Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezydent przedstawi najważniejsze cele Polski na rozpoczynającą się 1 stycznia dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Tutaj Amerykanie mogą być zainteresowani stanowiskiem Polski, jeśli chodzi o najbardziej palące problemy z punktu widzenia funkcjonowania systemu międzynarodowego” – powiedział Tomasz Browarny, politolog.

Poruszane mogą być zatem kwestie programu nuklearnego Korei Północnej oraz konfliktu zbrojnego w Syrii. Podczas pobytu w USA prezydent Andrzej Duda ma się spotkać nie tylko z prezydentem Donaldem Trumpem, ale również z przywódcami m.in. Ukrainy, Litwy oraz Armenii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl