fot. TT/A. Stelmasiak

Debata europosłów w sprawie wyroku TK dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej

Europosłowie zajmą się sytuacją w Polsce po wyroku TK ws. tzw. aborcji eugenicznej. Planowana jest debata i odpowiednia rezolucja.

Wszystko zacznie się na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich PE. Debatę zapowiedział szef tej Komisji, a także autor krytycznego raportu dotyczącego praworządności w Polsce Juan Fernando Lopez Aguilar.

Będziemy mieć tyle debat i rezolucji w PE, aż przywrócone zostaną w Polsce europejskie wartości – powiedział polityk (w rozmowie z dziennikarzem RMF).

Według Juana Fernando Lopez Aguilara kobiety w Polsce muszą mieć wolność wyboru w kwestii aborcji.

Europoseł Beata Kempa zwraca uwagę, że w kwestii dotyczących światopoglądów, wyznania, edukacji i wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich, UE nie ma żadnych kompetencji.

– A co za tym idzie również Komisja w ramach Parlamentu Europejskiego na czele z jej przewodniczącym Hiszpanem Juanem Fernando Lopez Aguilarem. To jest absolutne przekroczenie uprawnień. W naszej ocenie taka propozycja debaty, czy też debat, które zresztą przeżywamy, są nieuprawnione, a już na pewno nie będą miały żadnego wpływu na jakąkolwiek decyzję, którą trzeba podejmować w ramach 27 państw, gdzie potrzebna jest jednolita zgoda. Jest to zatem znowu wywołanie awantury przez skrajnych socjalistów i liberałów przeciwko konserwatywnej Polsce – poinformowała Beata Kempa.

Według europoseł Beaty Kempy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jedynie pretekstem do ataków na Polskę. Trybunał orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność zbijania nienarodzonych dzieci w przypadku podejrzenia u nich ciężkiego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby jest niekonstytucyjny.

RIRM

drukuj