fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Oświatowa „Solidarność” chce specjalnych dodatków dla nauczycieli klas 1-3 i opiekunów w przedszkolach za stacjonarną pracę w czasie epidemii

Oświatowa „Solidarność” chce specjalnych dodatków dla nauczycieli klas 1-3 i opiekunów w przedszkolach za stacjonarną pracę w warunkach epidemii. Związek postuluje też, aby w razie kwarantanny lub izolacji nauczycielom przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 procent.

Do 8 listopada w całym kraju wprowadzono edukację zdalną dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół średnich.

Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów pierwszych trzech klas szkół podstawowych odbywa się stacjonarnie, chyba że sanepid wyda zgodę na inny tryb nauczania.

Ryszard Proksa, szef oświatowej „Solidarności”, wskazuje, że postulowany dodatek pełniłby funkcję motywacyjną wobec braków kadrowych oraz obaw o zdrowie i życie nauczycieli.

– W związku z tym, że rząd rozważa możliwość wspierania wielu grup zawodowych, żeby motywować ich do pracy i zwalczania negatywnych zjawisk związanych z epidemią, uważamy, że nie należy pominąć nauczycieli, którzy bezpośrednio pracują z młodzieżą. Ma to wiele pozytywnych zjawisk psychoterapeutycznych, jak i gospodarczych. Wiadomo, że jeżeli przestaniemy pracować z najmłodszą grupą naszej młodzieży, to niestety zatrzymamy rodziców w domu – powiedział Ryszard Proksa.

„Solidarność” przesłała już do resortu edukacji i nauki stanowisko w tej sprawie. Nie padła konkretna kwota, ile taki dodatek miałby wynosić. W tym tygodniu związek chce przedstawić też postulat dotyczący wysokości zasiłku chorobowego w przypadku kwarantanny lub izolacji.

RIRM

drukuj