fot. pl.wikipedia.org

ZUS przypomina, że firmy wnioskujące o zwolnienie z opłacania składek muszą złożyć deklaracje rozliczeniowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że firmy wnioskujące o zwolnienie z opłacania składek muszą złożyć deklaracje rozliczeniowe. Przedsiębiorcy mają na to czas do końca tego miesiąca.

Firmy w ramach tzw. tarczy 5.0 mogą starać się o zwolnienie z opłaty składek za miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień. Dotyczy to przedsiębiorców m.in. z branż turystycznej, hotelarskiej i wystawienniczej.

Warunkiem jest prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku i wykazanie 75-procentowego spadku przychodów w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Wnioski o zwolnienie można składać do 30 listopada.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazuje jednak, że deklaracje rozliczeniowe muszą zostać złożone już teraz.

– Do końca października trzeba złożyć deklaracje imienne, raporty miesięczne, a jeżeli jest się płatnikiem, który jest zwolniony z obowiązku ich składania, to trzeba to ustalić. Wniosek o zwolnienie należy złożyć do końca listopada 2020 roku. Jeżeli nie zostaną dopełnione formalności, to rozpoczyna się postępowanie wyjaśniające, czy rzeczywiście spełnione były warunki, żeby korzystać ze zwolnienia, z obowiązku płacenia składek za miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Firmy w ramach tarczy 5.0 mogą starać się też o świadczenie postojowe. Dotyczy to m.in. agentów i przewodników turystycznych, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia 2020 roku.

RIRM

drukuj