fot. czestochowa.naszemiasto.pl

Dary papieża na Jasnej Górze

Złotą różę, a także ornat, kielichy mszalne czy długopis używany przez papieża Franciszka podczas jego niedawnej wizyty w najważniejszym polskim sanktuarium – można oglądać na Jasnej Górze w Częstochowie.

– Bardzo cenimy sobie pamiątki, wota, które związane są z ojcem świętym, z jego obecnością i które jako materialne pamiątki będą świadczyły o jego wizycie tu, pielgrzymowaniu na Jasną Górę, o jego oddaniu Matce Bożej – mówi rzecznik prasowy sanktuarium o. Sebastian Matecki.

Najważniejszy dar papieża Franciszka to złota róża, którą ofiarował Matce Bożej podczas swojej wizyty w Kaplicy Cudownego Obrazu, umieszczona obecnie obok słynnego wizerunku Maryi.

W oszklonej gablocie w Sali Rycerskiej są natomiast prezentowane: ornat, w którym papież Franciszek celebrował Mszę św. na jasnogórskim Szczycie, dwa kielichy – jeden to dar papieża dla Jasnej Góry, a drugiego używał podczas Mszy świętej – oraz długopis, którym wpisał się do Jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej. Umieszczono tam również kopię wpisu do tej księgi: „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek”.

Ekspozycję w Sali Rycerskiej będzie można oglądać do końca sierpnia. Róża pozostanie przy obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej, obok dwóch innych podarowanych przez papieży – poprzedników Franciszka.

PAP/RIRM

drukuj