fot. PAP/EPA

Minął pierwszy dzień wizyty papieża w Republice Środkowoafrykańskiej

Trwa podróż Apostolska Ojca Świętego Franciszka do Afryki. W niedzielę papież przybył do Republiki Środkowoafrykańskiej. Stąpając śladami mojego poprzednika św. Jana Pawła II przybywam jako pielgrzym pokoju i przemawiam jako apostoł nadziei – powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z przedstawicielami władz.

Republika Środkowoafrykańska, zamieszkała głównie przez chrześcijan, pogrążyła się w chaosie po zamachu stanu dokonanym w 2013 roku przez przeważnie muzułmańskich partyzantów z organizacji Seleka, którzy plądrują kościoły, osady chrześcijańskie i mordują chrześcijan. Tylko od końca września akty przemocy i zamachy terrorystyczne w kraju kosztowały życie co najmniej 90 osób.

Dlatego mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej wiążą z papieską wizytą ogromne nadzieje. Tymczasowa prezydent tego kraju witając Ojca Świętego. Podkreślała, że w obecnej niepewnej sytuacji Republiki obecność papieża jest jak „błogosławieństwo z nieba”.

Ojciec Święty spotkał się dziś z przedstawicielami władz i z korpusem dyplomatycznym, odwiedził także obóz dla uchodźców. Spotkał się również ze wspólnotami ewangelickimi. W katedrze w Bangi – stolicy kraju – papież sprawował Eucharystię. To tu Ojciec Święty otworzył Pierwsze na świecie Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia. W czasie homilii papież apelował o położenie kresu przemocy.

Ojciec Święty uczestniczył także w niedzielnym czuwaniu modlitewnym z młodzieżą.

Poszczególne punkty papieskiej wizyty apostolskiej transmitują Telewizja Trwam i Radio Maryja.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj