Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja
Zespół Wspierania Radia Maryja spotkał się w Warszawie przed toruńskim rocznicowym dziękczynieniem, które odbędzie się 5 grudnia. Na zebraniu omówiono sytuację naszej Ojczyzny i związane z nią zadania stojące przed Radiem Maryja.
Zespół Wspierania Radia Maryja
w służbie
Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu
wyróżniony Złotą Odznaką Radia Maryja z Diamentem
PL, 30-523 Kraków, ul. Zamoyskiego 56
KOMUNIKAT
Już wkrótce przybędziemy do Torunia, aby uczestniczyć w uroczystym dziękczynieniu Matce Najświętszej za służbę Radia Maryja w dziele Nowej Ewangelizacji.
W przededniu toruńskich uroczystości Zespół Wspierania Radia Maryja spotkał się w Warszawie, aby spojrzeć na sytuację naszej Ojczyzny i w tym kontekście na zadania Radia Maryja. W spotkaniu wzięli udział: o. dr Janusz Sok – Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów oraz o. Jan Król, który reprezentował o. dr. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.
Rocznicowe dziękczynienie jest okazją do spojrzenia na miniony czas, kiedy to coraz intensywniej odczuwaliśmy rezultaty oddziaływań wewnętrznych i zewnętrznych, których celem było zniszczenie wartości chrześcijańskich, na których od wieków kształtowała się nasza Ojczyzna. Jeszcze mamy w pamięci te ustawy i rozporządzenia uderzające w poszanowanie życia człowieka, w rodzinę, w wychowanie młodego pokolenia. Te działania rządzących wspierane były przez współdziałające z nimi media.
W tak kształtowanej rzeczywistości odczuwany był coraz bardziej głód prawdy. Zadanie nałożone na katolickie środki społecznego komunikowania, przypomniane przez św. Jana Pawła II w książce „Wstańcie, chodźmy!” było od początku wpisane w misję Radia Maryja. Warto to zadanie przypomnieć: „nie wolno odwracać się od prawdy, zaprzestać jej głoszenia, ukrywać, nawet jeśli jest to prawda trudna, a jej wyjawienie wiąże się z wielkim bólem”. Radio Maryja to zadanie podjęło i realizuje od początku swojej służby Panu Bogu, Kościołowi i Polsce.
To z tej służby wyrastają owoce zaangażowania wielu Polaków. Na początku trzeba tu wymienić modlitwę wielu ludzi w intencji Ojczyzny. Z otwierania umysłów i sumień na prawdę wyrasta jakże liczne zaangażowanie obywateli w Ruch Kontroli Wyborów. To również dzięki formacji religijnej i patriotycznej prowadzonej przez te środki komunikacji społecznej buduje się wspólnota ducha, która potrafi formułować wymagania wyborców w stosunku do wybranych.
Wyniki wyborów, które odbyły się w bieżącym roku, stworzyły warunki do powrotu Polski na właściwą drogę służby obywatelom. Trzeba jednak pamiętać, że „wolność przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmagania”. Otrzymawszy dar, którym są warunki sprzyjające naprawie, nie można zapomnieć o konieczności uczestniczenia w utrzymywaniu tego daru. To uczestnictwo wymagać będzie od nas wszystkich zaangażowania w:
– stałą modlitwę w intencji Ojczyzny,
– podtrzymanie gotowości Ruchu Kontroli Wyborów do podobnych działań w przyszłości,
– podtrzymywanie i poszerzania wspólnoty Polaków zjednoczonych w dziele naprawy Ojczyzny.
Musimy też pamiętać, iż powierzenie zadań związanych z rządzeniem wybranym przez nas przedstawicielom nie kończy się na akcie wyborczym. Trzeba stale i konsekwentnie pilnować, czy i w jaki sposób wybrani przez nas przedstawiciele władzy realizują zobowiązania wyborcze. Pomocne w tej ocenie będą na pewno informacje przekazywane przez środki społecznego komunikowania, których rzetelność znamy od lat i które przykładają do oceny takie same kryteria, jakich my użylibyśmy w tych zasadniczych sprawach.
Nie możemy się łudzić, że droga naprawy Rzeczypospolitej obrana przez większość w akcie wyborczym zostanie natychmiast zaakceptowana przez przeciwników tej naprawy. Media, które uprzednio wspierały działania destrukcyjne, nie zmienią nagle swojego oblicza. Potrzebny jest nie tylko trud naprawy tego stanu ze strony obecnie rządzących. Powinni oni także odczuwać, iż wyborcy, stawiając im wymagania, wspierają ich również w pełnionej służbie. Oni też potrzebują poparcia ze strony wyborców. Najprostszym wyrażeniem tego poparcia jest niepoddawanie się propagandzie uprawianej przez media głównego nurtu, zwane również mediami mętnego nurtu. Dotychczasowe doświadczenie powinno nam w tym pomóc. Budowane od lat przez nas wspólnoty ducha na pewno są dobrym środowiskiem, w którym możemy dzielić się spostrzeżeniami w formułowaniu oceny aktualnej sytuacji w naszej Ojczyźnie.
Przy rocznicowej okazji należy wyraźnie podkreślić, że gdyby nie gigantyczny wysiłek Radia Maryja, nie byłoby obecnej zmiany w Polsce. To Radio Maryja, Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik” jakże często inspirują naszą aktywność w dziele formacji religijnej i patriotycznej, w umacnianiu wiary każdego z nas oraz w dawaniu świadectwa temu, iż jesteśmy uczniami Chrystusa.
Trzeba więc stale pamiętać o tym, iż te środki społecznego komunikowania potrzebują również naszego systematycznego wsparcia ofiarami. Dzięki zaangażowaniu w różne formy ich wspierania nadal docierać będzie do nas to światło „swoistej jasnej latarni dla Polski, dla Europy i dla Kościoła” (słowa abpa J. Tobina) jaką jest Radio Maryja i wokół niego zorganizowane dzieła tworzące katolickie centrum medialne.
W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja
Przewodniczący
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Warszawa, dnia 28 listopada 2015r.
Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak
Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
Prof. dr hab. dr h. c. Wacław Leszczyński
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Janina Marciak- Kozłowska
Prof. dr hab. Janina Moniuszko- Jakoniuk
Prof. dr hab. n. med. Ludwika Sadowska
Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski
Dr inż. Antoni Zięba
z Zespołem stale współpracuje ponad 1200-osobowa Grupa Wspomagająca.