fot. flickr.com

Darmowe leki dla seniorów. PiS przedstawiło szczegóły programu

Znamy szczegóły propozycji Prawa i Sprawiedliwości ws. darmowych leków dla seniorów. Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to jeden z projektów, które PiS przygotowało na pierwsze 100 dni swoich rządów.

W 100 proc. mają być refundowane leki dla emerytów i rencistów, którzy ukończyli 75 lat i pobierają świadczenie nieprzekraczające 130 proc. najniższej emerytury. Obecnie wynosi ona 880 zł brutto, a 130 proc. tej sumy to 1144 zł.

Dodatkowym warunkiem skorzystania z oferty będzie recepta na dany lek, który również powinien znajdować się na liście refundacyjnej.

Wicemarszałek Senatu z PiS-u Stanisław Karczewski mówi, że w ten sposób PiS chce objąć tym przywilejem osoby starsze, które najczęściej odchodzą od okienek aptecznych bez potrzebnych leków. Dodał, że propozycja Prawa i Sprawiedliwości to także spełnienie postulatów obywateli, którzy interweniowali w tej sprawie.

Była petycja Stowarzyszenia „Dzieci wojny” skierowana do Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji w Senacie z prośbą o sformułowanie takiego projektu. Taki projekt mieliśmy w Senacie i odbyła się bardzo długa debata. Posłowie Platformy Obywatelskiej stanęli wtedy na stanowisku, że takiego przywileju tym osobom przyznawać nie można, choć skutki finansowe nie są aż tak duże i nie rujnują budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Wprost przeciwnie – jest to kwota wyliczona na ok. 30 mln zł przy 2 mld zł, które zaoszczędzono w wyniku zmian ustawy o refundacji leków – zaznacza Stanisław Karczewski.

Obecnie osoby w wieku 75-80 lat wydają na leki średnio 200-300 zł. Wielu seniorów nie stać na realizację recept.

 

RIRM

drukuj