Nowy układ energii na polskim rynku?

Najbardziej optymalną formą konsolidacji sektora byłoby połączenie Tauronu, Enei i Energi – powiedział na konferencji prezes Tauronu, Jerzy Kurella.

Prezes Tauronu, podkreślił, że jest zwolennikiem mniejszej ilości grup paliwowo-energetycznych, które udźwigną olbrzymie nakłady w sektorze. Zdaniem Kurelli, to Tauron byłby centrum kompetencji dla tworzenia nowego układu na rynku energii w Polsce.

Z medialnych informacji rozważane w tym obszarze są dwa, trzy modele: PGE, która może być połączona z Energą, drugi – Tauron łączy się z Eneą, trzeci to wspólny podmiot z połączenia Tauronu, Energi i Enei.

Wydaje się, że na rynku europejskim dwie potężne firmy mogłyby sobie lepiej radzić. Jednak konsolidacja nie może się odbywać kosztem pracowników
– mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa
i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Jeśli firma połączyłaby się, to wtedy powstaje pytanie: czy w dalszym ciągu restrukturyzacja będzie polegała na likwidowaniu miejsc pracy, czy jednak firma będzie się rozwijała w Polsce i poza nią. Bez strony społecznej żadna restrukturyzacja się nie uda. Trzeba zaprosić stronę społeczną do rozmowy na ten temat – zaznaczył Kazimierz Grajcarek.

Do konsolidacji sektora ma dojść w najbliższym czasie. Przed bardzo ważnymi decyzjami dla branży stanie już nowy rząd.

RIRM

drukuj