fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Coraz trudniejsza sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz trudniejsza. Migranci, z udziałem co najmniej jednego Białorusina, zaatakowali polskie posterunki. Z funkcjonariuszami Straży Granicznej, żołnierzami i policjantami solidaryzowali się mieszkańcy Białegostoku.

W piątek Straż Graniczna odnotowała blisko 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W sobotę podobnych zdarzeń było 240.

Na nagraniu z granicy polsko-białoruskiej widać, jak grupa migrantów, młodych mężczyzn, w obecności co najmniej jednego Białorusina, zaatakowała polskie posterunki.

– Sytuacja na granicy jest coraz bardziej napięta. Tego rodzaju sytuacje są teraz niemal codziennością – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Szef MON wyraził przy tym wdzięczność Straży Granicznej i wszystkim polskim służbom za ochronę terytorium Polski. Każdego dnia tysiące osób naraża własne życie ze względu na ojczyznę. W niedzielę w Białymstoku dziękowali im za to mieszkańcy miasta.

– Nasza Straż Graniczna, Wojsko Polskie, policja, mimo tego, że są przesłanki, zgodnie z prawem, aby użyć broni, do tej pory nie padły strzały z naszej strony. Funkcjonariusze polscy nie dają się sprowokować – mówił Robert Peciak.

– Jesteśmy Polakami i mamy obowiązki polskie. Dzięki funkcjonariuszom polskim czujemy się bezpiecznie – akcentowała Anna Biała.

Wydarzenie wspierające funkcjonariuszy polskich służb zorganizował minister w Kancelarii Premiera – Adam Andruszkiewicz wspólnie ze Stowarzyszeniem „Dla Polski”.

– Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom Wojska Polskiego. Powiedzieć słowo dziękuję i żeby się mocno trzymali, że jesteśmy z nimi, pamiętamy o nich – zwrócił uwagę Adam Andruszkiewicz.

Według słów rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, wśród migrantów na granicy polsko-białoruskiej przeważają młodzi mężczyźni. Dostają oni instrukcję, by zabierać na granicę małe dzieci. Z takimi obrazami każdego dnia mierzą się funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze i policjanci.

– Białorusini wiedzą, że migranci, eksponując dzieci i kobiety, stosują mechanizmy psychologiczne, wywierają dodatkową presję i zwiększają szansę na akceptację dla nielegalnej migracji. To element zwiększania presji na Polskę i polską opinię publiczną – podkreślił Stanisław Żaryn.

Rzecznik zauważa, że na presję migracyjną wpływa także kampania propagandowa. Niektórzy politycy i media powielają tezy białoruskiego reżimu.

Tymczasem w rozwiązanie kryzysu włącza się Irak, który zamyka u siebie białoruskie konsulaty. To stamtąd pochodzi duża grupa migrantów, trafiających na naszą wschodnią granicę.

Zwróciłem się dziś do wiceministra spraw zagranicznych z podziękowaniem za tę decyzję i gotowością do dalszej współpracy dla rozwiązania kryzysu migracyjnego – poinformował wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński.

Polski rząd podjął decyzję o budowie specjalnego płotu na lądowej granicy z Białorusią. Ogrodzenie ma powstać do połowy przyszłego roku. Zapora będzie miała 5,5 metra wysokości i zostanie wyposażona w drut kolczasty, czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl