fot. sxc.hu

Coraz mniej Polek decyduje się na pierwsze dziecko

Zmniejsza się liczba Polek, które decydują się na pierwsze dziecko. Tendencja widoczna jest już od ośmiu lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kobiet, które wydały na świat jedno dziecko, w 2006 roku było w Polsce ponad 51 proc., a w 2014 już tylko 47,5 proc. – informuje gazeta. Przybywa natomiast matek, które rodzą drugie i trzecie dziecko.

Socjolodzy podkreślają, że Polacy zwracają dziś większą uwagę na możliwość samorealizacji. Niektórzy ulegają także narzucanemu przez różne ideologie  stylowi życia.

Dr Bogdan Więckiewicz wskazuje, że dziś panuje „moda” na bycie tzw. singlem.

Część z nich nie chce i pod wpływem tych haseł wolnościowych – o byciu osobą niezależną, o robieniu kariery – nie decyduje się na dziecko. Natomiast, jeżeli ktoś już zdecyduje się na dziecko, to wytwarza się pewien instynkt macierzyński. Kobieta przeorganizowuje swoje życie. Zauważa, że jednak celem jest nie tylko kariera zawodowa i nie tylko ona daje satysfakcję i radość. Dziecko, jego uśmiech, obecność, bliskość potrafią dawać większą satysfakcję niż chociażby praca zawodowa – podkreśla dr Bogdan Więckiwicz.

GUS prognozuje, że w 2050 roku liczba ludności Polski zmniejszy się o blisko 4,5 mln. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od 1 kwietnia będzie wypłacał świadczenie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. Ma to m.in. wspomóc rodziny w wychowywaniu dzieci.

RIRM

drukuj