Coraz bliżej nuklearnego porozumienia z Iranem

Jest postęp w rozmowach między przedstawicielami sześciu mocarstw a Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Dyplomaci osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące mechanizmu zawieszenia amerykańskich i europejskich sankcji. W Wiedniu trwa dalszy ciąg  negocjacyjnego maratonu. Rozmowy potrwają do piątku.

Przez ostatnie dziesięć lat Iran zaklina się, że jego program nuklearny jest pokojowy. Zachód w to nie wierzy i studzi irańskie zapędy licznymi sankcjami. Mało kto liczył na jakikolwiek przełom, gdyż rozmowy w tej sprawie przedłużają się. Ostateczne porozumienie ma być bowiem gwarancją, że program nuklearny Iranu będzie miał wyłącznie charakter cywilny. W zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Istnieje szereg kwestii, które podlegają dyskusji politycznej. Trzeba wypracować pewne kompromisy, więc niekoniecznie muszą to być  trudne decyzje podejmowane po obu stronach. Myślę, że istnieje wyraźna wola po obu stronach do podpisania tej umowy – powiedział Philip Hammond, brytyjski minister spraw zagranicznych.

W negocjacjach utrzymują się duże rozbieżności. Iran musi przede wszystkim odbudować zaufanie Zachodu i przekonać mocarstwa, że podejmuje kroki, aby realizować ustalenia porozumienia atomowego.

Jeśli spojrzeć na postęp, jaki zrobiliśmy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a w ostatnim tygodniu w Wiedniu, to jest duża szansa na to, aby zakończyć długotrwały konflikt po dwunastu latach negocjacji, a także dać sygnał całemu regionowi Bliskiego Wschodu. To wymaga odwagi i zdolności do kompromisu, i mam nadzieję, że ta odwaga istnieje w Teheranie – wskazuje Frank Walter Steinmeier, niemiecki minister spraw zagranicznych.

Pierwotny termin zawarcia porozumienia z Iranem upływał 30 czerwca, ale uczestnicy rozmów zgodzili się przedłużyć negocjacje początkowo do 7 lipca, a później do piątku 10 lipca. 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl