Sejm: zrównoważony rozwój w świetle encykliki Papieża Franciszka

16 lipca w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się konferencja naukowa pt.: „Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si”.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:30 w Sali Kolumnowej Sejmu. Otwarcia dokonają prof. dr hab. Jan Szyszko, były minister środowiska i o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Konferencja będzie się składać z dwóch części. Pierwsza została nazwana: „W kierunku ekologii integralnej”, natomiast druga: „Działalność gospodarcza a zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne”.

W pierwszej części konferencji wystąpią dwaj przedstawiciele dykasterii watykańskich: o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv., relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. prał. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr i ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz.

W części drugiej wystąpią: prof. dr hab. Roman Niżnikowski z posłem Dariuszem Bąkiem; dr inż. Konrad Tomaszewski, prof. dr hab. Roman Dziedzic i prof. dr hab. Jan Szyszko przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy.

Głównym celem konferencji naukowej jest dialog między wszystkimi ludźmi, do którego zachęca nas Ojciec Święty Franciszek w odniesieniu do naszego wspólnego domu, jakim jest ziemia, poddawana globalnej degradacji.

Organizatorzy, przy udziale wybitnych polskich specjalistów z zakresu etyki i gospodarki, chcą ukazać jak żyć na co dzień nawróceniem ekologicznym i w sposób odpowiedzialny budować nasz wspólny dom, idąc tym samym za przykładem Ojca Świętego Franciszka. Jak czytamy w Laudato Si, człowiek nie jest uprawniony do grabienia ziemi, choć jej obecny stan to rozpaczliwe wołanie o pomoc.

– Obowiązkiem naszym – każdego katolika, każdego chrześcijanina – jest poważny, odpowiedzialny stosunek w tych wszystkich trzech stronach: Bóg, bliźni i przyroda, która w tej interpretacji jest tym „ubogim”. Tym, który ponosi konsekwencje chciwości i nadmiernej eksploatacji podkreśla o. dr Stanisław Jaromi, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

Patronat nad konferencją naukową objęli ks. kard, Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego oraz ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorami są: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klub Parlamentarny PiS, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ Solidarność oraz z Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie.

Sejm-zrównoważony-rozwój-w-świetle-encykliki-Papieża-Franciszka

Kliknij, aby powiększyć

 

 

TV Trwam News/RIRM/wsksim.edu.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl