Niedziela Chrztu Pańskiego w Watykanie: Papież ochrzcił dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

W dzisiejszą Niedzielę Chrztu Pańskiego Ojciec Święty ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 34 dzieci. W homilii papież Franciszek mówił, że język miłości w rodzinie jest podstawą dla przekazywania wiary. Z kolei w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Biskup Rzymu zachęcił wszystkich do sprawdzenia daty swojego chrztu, ponieważ – jak podkreślał –  jest to „data naszego pierwszego uświęcenia”.

Zwyczaj chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadził św. Jan Paweł II w 1981 r. 18 dziewczynek i 16 chłopców ochrzczonych dziś prze papieża Franciszka, to dzieci pracowników Watykanu oraz ich krewnych. Podczas homilii Ojciec Święty mówił, że chrzest, który jest pierwszym krokiem w przekazywaniu wiary odbywa się w dialekcie rodziny: mamy, taty, dziadka i babci. Potem dopiero przyjdą katecheci, by rozwinąć tę przekazaną wiarę przy pomocy idei i wyjaśnień.

– Ale nie zapominajcie tego: gdy brakuje dialektu, gdy w domu nie mówi się między rodzicami językiem miłości – przekazywanie wiary nie jest łatwe, nie można tego zrobić – zwrócił uwagę papież Franciszek.

W południe Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W rozważaniach mówił, że dzisiejsza Ewangelia przypomina nam o tym, że mimo, iż Jezus nie miał grzechu – stanął w kolejce z pokutującymi, aby przyjąć chrzest.

– Czyniąc tak, ukazał to, co świętowaliśmy w Boże Narodzenie: gotowość Jezusa, aby zanurzyć się w rzekę ludzkości, aby wziąć na siebie niedociągnięcia i słabości ludzi, aby dzielić ich pragnienie wyzwolenia i przezwyciężenia tego wszystkiego, co oddala od Boga i czyni obcym dla braci – wskazał papież Franciszek.  

Biskup Rzymu przypomniał, że to Duch Święty jest sprawcą chrztu Jezusa, a także naszego.

– To Duch otwiera oczy serca na prawdę, na całą prawdę. To Duch prowadzi nasze życie na drodze miłości. To Duch jest darem, uczynionym przez Ojca dla każdego z nas w dniu naszego chrztu. To Duch przekazuje nam czułość Boskiego przebaczenia – powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek zachęcił każdego chrześcijanina, by sprawdził i zapamiętał datę swojego chrztu, ponieważ jest to „data naszego pierwszego uświęcenia”. Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl