fot. PAP/EPA

Papież wezwał Ormian i Turków do pojednania

W setną rocznicę ludobójstwa Ormian Ojciec Święty Franciszek zaapelował o pojednanie narodów ormiańskiego i tureckiego. Papież modlił się za ofiary tej ogromnej tragedii podczas Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra.

Ludobójstwo Ormian dokonane przez Turków w czasie pierwszej wojny Światowej pochłonęło około 1,5 miliona ofiar. Chrześcijańscy Ormianie, Asyryjczycy, Syryjczycy i Chaldejczycy byli brutalnie mordowani przez wojsko oraz Kurdów. Duchownych kościoła ormiańskiego palono i chowano w ziemi żywcem. Setki tysięcy osób zginęło z głodu na pustyni. Na ludobójstwo nie reagował zachód. Ojciec Święty porównał je dziś do nazizmu i stalinizmu.

– Dziś wspominamy, z sercem przeszytym cierpieniem, ale pełnym nadziei w Zmartwychwstałym Panu, setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia, tej bezprecedensowej i szalonej eksterminacji, jakiej okrutnie doznali wasi przodkowie. Trzeba o nich  pamiętać, a wręcz jest to obowiązkiem – podkreślił Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaznaczył jednocześnie, że na świecie cały czas dokonywane jest ludobójstwo wywołane ogólną obojętnością – Milczeniem Kaina.

– Niestety, także i dziś słyszymy przytłumiony i lekceważony krzyk wielu naszych bezbronnych braci i sióstr, którzy z powodu swojej wiary w Chrystusa lub przynależności etnicznej są publicznie i okrutnie zabijani – ścinani, krzyżowani, paleni żywcem – lub zmuszeni do opuszczenia swojej ziemi – przypomniał Papież.  

Ojciec Święty ogłosił dziś również doktorem kościoła Świętego Grzegorza z Nareku. Był on ormiańskim mistykiem, mnichem, teologiem i poetą.

W liturgii uświetnionej tradycyjnym śpiewem ormiańskim wzięli udział patriarchowie i biskupi Kościoła ormiańskiego wraz z najwyższym Katolikosem wszystkich Ormian, Karekinem II. Obecny był także prezydent Armenii.

Papież zaapelował do Ormian i Turków o pojednanie. Wystąpienie głowy Kościoła Katolickiego nie spodobało się władzom Turcji, które w trybie natychmiastowym wezwały do swojego MSZ nuncjusza apostolskiego w tym kraju. Ankara do dziś neguje swoją odpowiedzialność za rzeź Ormian.

W południe Ojciec Święty ponownie spotkał się z wiernymi na modlitwie Regina Coeli na placu Świętego Piotra. W swoim rozważaniu nawiązał do dzisiejszej Ewangelii.

– Poprzez zbawczy kontakt z ranami zmartwychwstałego Pana, Tomasz objawia swoje własne rany, własne zranienia, i upokorzenia, własne rozdarcia. W znaku gwoździ znajduje swój osobisty dowód na to, że jest kochany, oczekiwany, rozumiany. Stoi przed Mesjaszem pełnym łagodności, miłosierdzia, czułości – mówił Jego Świątobliwość.

Ojciec Święty zachęcił wszystkich wiernych, aby kontemplowali w ranach Chrystusa Zmartwychwstałego Miłosierdzie Boże, które przewyższa wszelkie ludzkie ograniczenia i rozświetla ciemności zła i grzechu.

TV Trwam News / RIRM

drukuj