PAP/EPA

Irak: Ojciec Święty jako pierwszy papież odprawił Mszę św. w obrządku chaldejskim

Przebywający w Iraku Franciszek jako pierwszy papież przewodniczył w sobotę Mszy św. w obrządku chaldejskim, czyli Kościoła wschodniego działającego głównie na terenie historycznej Mezopotamii. Liturgię sprawowano w katedrze chaldejskiej w Bagdadzie.

Językiem liturgicznym obrządku chaldejskiego jest aramejski, którego dialektem posługiwał się Jezus. Kościół chaldejski liczy obecnie około pół miliona wiernych, a na jego czele stoi patriarcha Babilonu, ksiądz kardynał Louis Raphael Sako.

Na Mszę św. w bagdadzkiej katedrze świętego Józefa, uświetnioną sugestywnymi śpiewami, przybył prezydent Iraku Barham Salih, który jest muzułmaninem.

Papież, nawiązując do historii Mezopotamii, powiedział w homilii, że „mądrość była kultywowana na tych ziemiach od czasów starożytnych”.

„Dążenie do niej zawsze fascynowało człowieka; często jednak ci, którzy mają więcej środków, mogą zdobyć więcej wiedzy i mieć większe szanse, podczas gdy ci, którzy mają mniej, są spychani na margines” – mówił papież Franciszek.

Nazwał to „niedopuszczalną nierównością”, która obecnie – jak zauważył – jeszcze pogłębiła się.

„Dla świata ten, kto ma mniej, jest odrzucany, a ten, kto ma więcej, jest uprzywilejowany, ale nie dla Boga” – dodał.

Dla świata, jak zaznaczył Papież, „ważny jest ten, który posiada, ten, który może, ten, co się liczy”.

„Ale nie dla Boga: nie ten, kto ma, jest największy, lecz ten, kto jest ubogi w duchu; nie ten, kto może wszystko uczynić z innymi, lecz ten, kto jest cichy wobec wszystkich; nie ten, kto jest oklaskiwany przez tłumy, lecz ten, kto jest miłosierny dla swego brata” – wskazał papież Franciszek.

„Być może patrzysz na swoje ręce i wydają się one tobie puste, być może do twojego serca wkrada się nieufność i nie czujesz się wynagrodzony przez życie” – zwrócił się do wierzących.

„Jeśli tak, nie lękaj się: błogosławieństwa są dla ciebie, który jesteś utrudzony, głodny i spragniony sprawiedliwości, prześladowany” – podkreślił.

„I ja dzisiaj dziękuję z wami i za was, ponieważ tutaj, gdzie w starożytności zrodziła się mądrość, w naszych czasach powstało wielu świadków: świadków często pomijanych w serwisach informacyjnych, ale cennych w oczach Boga” – dodał papież Franciszek.

Msza św. to ostatni punkt drugiego dnia historycznej wizyty papieża w Iraku.

PAP

drukuj