fot. twitter.com

Co ze świadczeniami Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii? 

W Londynie dziś spotkanie szefów zespołów negocjacyjnych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii – Michela Barniera i Davida Frosta – poświęcone dwustronnym relacjom po brexicie.

Po kolejnych rundach negocjacji w sprawie przyszłych relacji, które zakończyły się minimalnymi postępami, strony zgodziły się, że potrzebny jest „nowy impuls” w rozmowach.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia. W okresie przejściowym, strony starają się wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji.

W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów.

Europoseł Ryszard Czarnecki zwraca uwagę, że jedną z niewiadomych jest kwestia świadczeń Polaków, którzy zamierzają osiąść w Wielkiej Brytanii lub tam pracowali i chcą mieszkać w Polsce.

– To jest kwestia Polaków, którzy pojechali na Wyspy Brytyjskie do dzieci, do wnuków, tym samym wysłużyli emerytury w Polsce i teraz co z tymi emeryturami? To są sprawy bardzo ważne, na przykład Polacy pracujący przez 15 lat w Wielkiej Brytanii  wysłużyli emeruturę w tym kraju, ale chcą wrócić do Polski. Jak to rozwiązać? – pyta europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Okres przejściowy przysługujący Wielkiej Brytanii odkąd formalnie opuściła Unię Europejską potrwa do końca roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl