fot. PAP

Co dalej z polskim górnictwem?

Będą inwestycje, ale nie będzie dokładania pieniędzy do górnictwa – zapowiada premier Ewa Kopacz. We wtorek spotkała się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Tematem rozmów była przede wszystkim sytuacja w Kompanii Węglowej.

Od sześciu dni związkowcy okupują siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach. Zmusiła ich do tego informacja, że grudniowe wypłaty są zagrożone. Do premier Kopacz pisali listy, domagali się przybycia do spółki przedstawiciela rządu. We wtorek doszło do spotkania z premier Ewą Kopacz.

Z górnikami spotkał się także wicepremier Janusz Piechociński oraz wiceministrowie skarbu Rafał Baniak i Wojciech Kowalczyk. Ten ostatni został przeniesiony do resortu gospodarki i mianowany pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie. W ciągu kilkunastu dni ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla Kompanii Węglowej.

Liderzy związkowi deklarują, że górnicy są gotowi „zacisnąć pasa”, ale rząd również musi pokazać dobra wolę i zwolnić spółkę – np. z niektórych podatków.

Od premier Kopacz i wicepremiera Piechocińskiego związkowcy usłyszeli obietnicę, że grudniowe pensje i barbórkowe będą wypłacone. Zanim jednak odwołana zostanie okupacja siedziby Kompani Węglowej rządowe propozycje muszą zostać przedstawione załogom kopalń. Dopiero wówczas zapadnie decyzja, co z ewentualnym dalszym protestem.

 

 

TV Trwam News

drukuj