fot. PAP

Związki w Kompanii Węglowej wejdą w spór zbiorowy z pracodawcą

Taka decyzja zapadła na posiedzeniu wspólnego sztabu protestacyjno-strajkowego. Zdecydowaliśmy, że wszystkie centrale związkowe będą działać razem i razem bronić miejsc pracy w Kopalni Węglowejpowiedział po spotkaniu Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

W poniedziałek w siedzibie Kompanii Węglowej odbędzie się spotkanie zarządu ze stroną społeczną, którego tematem będzie m.in. planowana redukcja zatrudnienia w administracji spółki o 1020 pracowników.

– Bezpośrednio po tym spotkaniu ponownie zbierze się międzyzwiązkowy sztab. Natomiast najprawdopodobniej w środę we wszystkich kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej przeprowadzone zostaną masówki, podczas których będziemy rozmawiać z załogami o naszych dalszych działaniach – powiedział Grzesik.

Zapowiedź wejścia w spór zbiorowy to reakcja związkowców na założenia programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej, które w zeszłym tygodniu zarząd przedstawił Radzie Pracowników KW. Program zakłada m.in. zwolnienie 1020 pracowników administracji, obniżenie, a następnie zamrożenie płac, sprzedaż KWK Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce

Węglowej, a także łączenie kopalń i tworzenie spółek córek z zakładów dotychczas wchodzących w skład Kompanii Węglowej. Od 24 października we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kompanii Węglowej trwa pogotowie strajkowe. Niespełna tydzień później związkowcy powołali wspólny, międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy.

 Związkowcy podkreślają, że jeżeli zarząd nie rozpocznie rzeczywistego dialogu z pracownikami na temat restrukturyzacji Kompanii Węglowej, są przygotowani na rozpoczęcie akcji protestacyjnych.

Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności

drukuj