Wieliczka: podziemna Pasterka w kopalni soli

Górnicy wraz z rodzinami rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia poranną Pasterką sprawowaną o godz. 8:00 w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. 

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Zbigniew Gerle, dziekan dekanatu Wielickiego, homilię wygłosił o. Ludwik Kurowski, kapelan w Kopalni Soli Wieliczka.

Pierwszą podziemną Pasterkę w wielickiej kopalni odprawiono na początku XX wieku. Po przerwie w czasach komunistycznych, Pasterka wróciła do kopalni w 1980 roku. Zwyczaj podziemnej Pasterki trwa, podtrzymywany przez współczesnych górników.

Dla górników Pasterka jest szczególnym wydarzeniem. Chcemy kontynuować tę piękną tradycję – podkreśla o. Ludwik Kurowski, kapelan Kopalni Soli Wieliczka.

– Od dawien dawna to była jedyna Msza św., którą zawsze odprawiano. Kiedyś było to o 6:00. Dziś, ponieważ zmieniły się trochę warunki, jest taka możliwość, więc odprawiana jest o 8:00. Pasterka jest z homilią, z łamaniem się opłatkiem, później z Wigilią. Oczywiście jest chór, są kolędy, jest pięknie wyrzeźbiona w soli szopka, której oryginał wykonany w drewnie znajduje się w muzeum. To jedna z najliczniejszych Mszy św., jeżeli chodzi o górników i pracowników z rodzinami. Jest bardzo ciepło. To długa tradycja, która jest przestrzegana do tej pory. Myślę, że to pięknie i dobrze, że tak jest – zwraca uwagę o. Ludwik Kurowski.

O. Ludwik Kurowski wyjaśnia, że Pasterka sprawowana jest rano, by mogli w niej uczestniczyć górnicy z nocnej i porannej zmiany.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl