D. Ozon: Pracujemy z dużą determinacją; wierzymy, że górnicy żyją

Pracujemy z dużą determinacją; wierzymy, że górnicy żyją – powiedział prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon.

W trakcie spotkania z dziennikarzami prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon poinformował, że ratownicy, którzy starają się dotrzeć do trzech górników zaginionych po wstrząsie w kopalni Zofiówka, nie odebrali dotąd żadnych sygnałów.

Daniel Ozon zaznaczył, że w zagrożony rejon wciąż podawane jest powietrze.

 – Cały czas my to powietrze sprężone podajemy. Liczymy na to, że gdzieś tych górników będziemy mogli zlokalizować. Górnicy mają ten instynkt, mają tę wiedzę, żeby zawsze w takich trudnych sytuacjach gdzieś w okolicy takiego rurociągu przebywać. Ten rurociąg jest wykonany z materiału i przy użyciu prostych narzędzi można go rozszczelnić. I z tego rurociągu wydziela się powietrza na tyle, że można normalnie oddychać. Takie skuteczne próby podjęło tych dwóch górników, którzy aktualnie są w szpitalu – powiedział Daniel Ozon.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej dodał, że rodziny zaginionych górników są na bieżąco informowane o sytuacji, pozostają też pod opieką grupy psychologów w jednym z budynków przy kopalni.

Ze względu na akcje ratowniczą w Ruchu Zofiówka zaprzestano dziś wydobycia. W wyniku sobotniego wstrząsu zginęło dwóch górników. Dwaj inni uratowani pracownicy są w szpitalu. Ich stan jest dobry.

RIRM

drukuj