PiS chce audytu kopalń

PiS domaga się od rządu przeprowadzenia audytu wszystkich polskich kopalń. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że byłaby to podstawa dla tworzenia programów inwestycyjno-organizacyjnych dla każdej z nich.

Wskazują, że na razie nie wiadomo nawet, gdzie należałoby kierować inwestycje. W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości.

We wszystkich kopalniach i zakładach należących do kompanii odbywają się masówki. Ponad 100 górników od wczoraj okupuje siedzibę spółki.

Sytuacja jest na tyle poważna, że może zabraknąć pieniędzy na wypłaty.

Poseł Piotr Naimski, wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych powiedział że wszystkie kopalnie powinny być zlustrowane według scenariusza przewidzianego przez prokuraturę dla kopalni Kazimierz Juliusz.

– Mówiąc krótko, trzeba te patologie, które miały miejsce w Kazimierzu Juliuszu i doprowadziły do upadku tej kopalni zweryfikować w szerszej skali. Można podejrzewać, że tego rodzaju zjawiska mają miejsce także w innych kopalniach; być może w różnym natężeniu. Warto zacząć odnowę polskiego górnictwa od sprzątania, pozamiatania, poprawienia zarządzania, od rozeznania, gdzie w sposób właściwy, należy ciąć koszty, a nie od tego, że się zabiera górnikom składniki pensji – zauważył poseł Piotr Naimski.

Resort gospodarki podał, że 18 listopada zbierze się specjalny zespół ds. górnictwa węgla kamiennego.

Spośród 14 kopalń należących do Kompani Węglowej rentowność utrzymują jedynie trzy.

Pod koniec października największy polski eksporter węgla Węglokoks SA zapowiedział, że chce do końca bieżącego roku sfinalizować zakup od KW 4 lub 5 kopalń.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl