fot. flickr.com

Kolejny etap na drodze do transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego

Górnicza Solidarność czeka na przegłosowanie ustawy, która pozwoli subsydiować spółki węglowe od 1 stycznia przyszłego roku. Głosowanie ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało wczoraj o przejściu do kolejnego etapu na drodze do transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego.

Po rozmowach wiceministra aktywów Piotra Pyzika w Komisji Europejskiej uzgodniono, że Polska jak najszybciej – nawet w styczniu – złoży wniosek notyfikacyjny zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego dot. górnictwa. KE zadeklarowała, że niezwłocznie przystąpi do rozpatrzenia wniosku w najkrótszym możliwym terminie – przekazał resort.

Przewodniczący górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek ostrożnie podchodzi do tych informacji. Zauważył, że proces prenotyfikacji zwykle kończył się zgodą Unii Europejskiej na uruchomienie środków. Związkowiec liczy, że taką właśnie wiadomość przekaże rząd.

– Dla mnie wyznacznikiem jest to, jeśli usłyszę z Ministerstwa Aktywów Państwowych, że ustawa, która mówi, że zgodnie z umową i sprawami operacyjnymi dla spółek węglowych: Polskiej Grupy Górniczej, Tauron Wydobycie i Węglokosku Kraj, przyznawane jest subsydiowanie od 1 stycznia. Wtedy będę wiedział, że działania ruszyły z miejsca – podkreślił Bogusław Hutek.

Ustalenia rządu z Komisją Europejską  mają być tematem rozmów związkowców z kierownictwem resortu aktywów państwowych. Spotkanie jest planowane na przyszły tydzień.

W maju br. przedstawiciele rządu i górnicze związki zawodowe podpisały umowę społeczną, która jest podstawą polskich propozycji dotyczących pomocy dla górnictwa.

Dokument określa tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego do końca 2049 r. i gwarantuje górnikom pracę do emerytury oraz osłony socjalne dla odchodzących z pracy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl