fot. TV Trwam News

Ciechocinek: konferencja nt. polskiego lecznictwa uzdrowiskowego

O szansach i możliwościach, jakie osobom starszym oferuje polskie lecznictwo uzdrowiskowe dyskutowali w Ciechocinku uczestnicy konferencji naukowej pod tytułem: „Uzdrowiska polskie z nową ofertą zdrowotną dla seniora”. Gospodarzem spotkania był Ciechocinek.

Wody mineralne czy odpowiednie właściwości klimatyczne – to naturalne czynniki lecznicze, jakimi dysponują uzdrowiska. W Polsce jest 45 takich miejsc, wśród nich Ciechocinek, gospodarz konferencji pod hasłem „Uzdrowiska polskie z nową ofertą zdrowotną dla seniora”.

– Jest to zbliżenie dwóch specjalizacji i nawiązanie ścisłej współpracy między geriatrią a medycyną uzdrowiskową. A po drugie, chodzi o udostępnienie ogromnego potencjału, jaki ma lecznictwo uzdrowiskowe w stosunku do seniorów – tak, żeby było wykorzystywane właściwie dla tych osób, których jest tak dużo – wskazuje prof. dr hab. Irena Ponikowska–Katedra Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

W dużym stopniu stawia się dziś na kwestię rehabilitacji w uzdrowiskach, tymczasem pomija się funkcję leczniczą – wskazuje burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz.

– Trzeba bić na alarm i przypominać, że od dziesięcioleci – dla niektórych uzdrowisk od 180 lat, jak w przypadku Ciechocinka – podstawową funkcją uzdrowiska była funkcja lecznicza, świadczenie usług medycznych. Nie możemy tej funkcji zagubić – przekonuje Leszek Dzierżewicz.

Dlatego, jak tłumaczy wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Wiesława Taranowska, lecznictwo uzdrowiskowe powinno znaleźć się w wypracowanej przez ministerstwo zdrowia „Narodowej Strategii Zdrowia”.

– Lecznictwo uzdrowiskowe od wielu, wielu lat pomaga naszym pacjentom w rehabilitacji, w prewencji, w podratowaniu zdrowia, szczególnie tym pracownikom nawet, bo już statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia mówią jednoznacznie – ponad 300 tys. pracowników w wieku 41-65 lat korzysta z lecznictwa uzdrowiskowego – wskazuje Wiesława Taranowska.

Z polskich uzdrowisk korzystają nie tylko osoby pracujące, ale przede wszystkim seniorzy. To z  myślą o nich zorganizowano konferencję naukową w Ciechocinku.

W dobie starzenia się społeczeństwa szanse i możliwości, jakie oferują polskie uzdrowiska, nabierają coraz większego znaczenia.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj