PAP/EPA

Chiny: parlament zapowiada większy nacisk na bezpieczeństwo narodowe

Chińskie władze przyjmą w 2024 r. nowe, szeroko zakrojone przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, aby „chronić swoją suwerenność” –  powiedział Zhao Leji, przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, podczas dorocznej sesji parlamentu.

„Będziemy pracować na rzecz zdecydowanej obrony suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych Chin” – zaznaczył Zhao Leji, przewodniczący około 170-osobowego Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i trzeci rangą urzędnik Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Przedstawiając program polityczny na nadchodzący rok podczas dorocznej sesji parlamentu, Zhao Leji powiedział, że w celu „modernizacji chińskiego systemu bezpieczeństwa narodowego”, Pekin przyjmie „ustawę o zarządzaniu kryzysowym, ustawę energetyczną, ustawę o energii atomowej i ustawę o bezpieczeństwie groźnych substancji chemicznych”.

Rząd planuje również zrewidować „ustawę o edukacji w zakresie obrony narodowej i ustawę o cyberbezpieczeństwie” – powiedział Zhao Leji bez podawania dalszych szczegółów dotyczących treści tych nowych regulacji, ani dokładnej daty ich przyjęcia.

Jak podkreślają agencje informacyjne, nie jest zaskoczeniem, że roczny plan legislacyjny w większym stopniu skupia się na bezpieczeństwie narodowym, ponieważ w ostatnich latach dla chińskiego przywódcy Xi Jinpinga priorytetem stało się zapobieganie zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym.

W ubiegłym roku rząd zatwierdził poprawki do ustawy antyszpiegowskiej, znacznie rozszerzając zakres jej definicji, dając władzy większe niż kiedykolwiek wcześniej uprawnienia do karania wszystkiego, co można uznać za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. To wywołało nerwowe reakcje wśród zagranicznych inwestorów.

Przyjęta w zeszłym miesiącu ustawa o tajemnicach państwowych zwiększyła liczbę kategorii wrażliwych informacji, dodając do nich „tajemnice służbowe” – informacje niesklasyfikowane jako tajemnice państwowe, które mogłyby jednak „utrudnić normalne obowiązki organów (państwowych) lub jednostek roboczych” w przypadku wycieku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl