fot. Caritas Polska

Caritas Polska przekazała Caritas Ukraina i Caritas-SPES ok. 600 tys. zł i organizuje transporty humanitarne

Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES, blisko 600 tys. zł na bezpośrednią pomoc na miejscu i cały czas organizuje transporty humanitarne oraz pomoc uchodźcom w Polsce. W ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” planuje wysłać 200 tys. paczek.

W komunikacie Caritas Polska poinformowano, że gotowa paczka powinna ważyć ok. 18 kg, a jej maksymalne rozmiary nie mogą być większe niż 53x40x30 cm. Paczki można dostarczać do placówek Caritas. W każdej powinny znaleźć się artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, artykuły higieniczne. Ich dokładną listę można pobrać ze strony https://caritas.pl/ukraina/.

„Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień” – wyjaśnił Caritas Polska.

Podkreślono, że „paczka nie może być zaklejona”. Po sprawdzeniu jej zawartości zamknie ją pracownik lub wolontariusz Caritas.

Poinformowano, że dotychczas Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES, blisko 600 tys. złotych na bezpośrednią pomoc na miejscu i organizuje transporty humanitarne.

Caritas pomaga także bezpośrednio na granicy, w punktach pomocowych, gdzie uchodźcom przekazywane są m.in. żywność, ciepłe napoje, termosy, koce oraz śpiwory.

„Od początku wojny na Ukrainie na dworcu w Przemyślu wydaliśmy już 50 tys. ciepłych posiłków dla uchodźców oraz służb porządkowych, medycznych i wolontariuszy” – zaakcentowano.

Wolontariusze zajmują się także obsługą migrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu (1,2 tys. obiadów dziennie, suchy prowiant, słodycze, itp.).

Obsługa uchodźców przez wolontariuszy Caritas jest prowadzona w podobny sposób w Korczowej, Krościenku, Chotyńcu i Młynach. W Medyce Caritas pomaga po obu stronach granicy, wydając ciepłe posiłki, kanapki, wodę, słodycze i koce dla uchodźców; wysyła też transporty najpotrzebniejszych artykułów – na stronę ukraińską przekazano już 12 palet z żywnością i lekami, a 6 załadowanych tirów czeka do odprawy dla Caritas-SPES we Lwowie.

„Przygotowaliśmy już trzy transporty z wodą, produktami żywnościowymi i higienicznymi. Planowanych jest jeszcze pięć kolejnych” – poinformował przebywający obecnie w Warszawie dyrektor Caritas-SPES w Odessie, ks. Piotr Rosochacki.

„Na zachodniej Ukrainie można jeszcze kupić produkty, natomiast w centralnej i wschodniej części kraju to jest już praktycznie niemożliwe – zaznaczyła Olena Kawa z Caritas-SPES.

Caritas stara się także o 100 agregatów prądotwórczych do przekazania na Ukrainę.

Organizacja poinformowała, że z 2-3 tys. sierot i dzieci z niepełnosprawnościami, które zadeklarowała się przyjąć, do dzisiaj do Polski przyjechało ok. 400 dzieci, w tym m.in. ponad 200 do Caritas Diecezji Opolskiej, 100 do Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz ok. 20 do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

„Są wśród nich małe dzieci oraz osoby z porażeniem mózgowym, które skończyły 18. rok życia” – wskazano w komunikacie.

„W akcji biorą udział także SOS Wioski Dziecięce i Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca” – podsumowano.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl