Ministrowie finansów G7 rozmawiają o pomocy dla Ukrainy

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw zachodnich (G7) spotkali się w czwartek w Waszyngtonie, by omówić sytuację na Ukrainie, a zwłaszcza kwestię pomocy finansowej dla tego kraju.

 Spotkanie to poprzedza posiedzenie grupy G20 i wiosenną sesję Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Podczas spotkania omawiany jest m.in. uzgodniony już wstępnie program pomocy MFW w wysokości 14-18 mld dolarów. Udzielenie tej pomocy uzależnione jest od rozpoczęcia przez władze w Kijowie wielu reform.

 Ukraina ma jednak nadzieję, że pomoc dla niej zostanie uruchomiona jak najszybciej – jeszcze przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami prezydenckimi. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych G7 rozmawiają także o sankcjach wobec Rosji. Do G7 należą USA, Japonia, Niemcy, Kanada, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Po zakończeniu spotkania G7 dojdzie do spotkania szefów resortów finansów i banków centralnych państw grupy G20, do której należy także Rosja.

W czwartek w Waszyngtonie minister finansów Rosji spotkał się z amerykańskim sekretarzem skarbu. Jacob Lew ostrzegł Antona Siłuanowa, że USA są przygotowane na zaostrzenie sankcji wobec Rosji, jeśli Moskwa nadal będzie prowadziła politykę eskalacji napięcia na Ukrainie. Podkreślił, że aneksja Krymu przez Rosję była nielegalna.

PAP

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl