Kliczko apeluje do UE o solidarność z demonstrantami

Lider ukraińskiej partii opozycyjnej Udar Witalij Kliczko zaapelował w czwartek na łamach gazety „Bild”, przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu UE w Brukseli, o poparcie dla uczestników demonstracji prounijnych na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

„Mam nadzieję, że UE podczas spotkania na szczycie wyrazi solidarność z demonstrantami na Majdanie i wyśle kolejny jasny sygnał poparcia” – napisał Kliczko, który jest jednym z przywódców trwających od listopada manifestacji prounijnych i antyrządowych na Ukrainie.

„Europejscy politycy muszą być tego świadomi, że z obecnym rządem i tym prezydentem (Wiktorem Janukowyczem) nie dojdzie do zbliżenia (Ukrainy) z Europą” – czytamy w tekście opublikowanym na łamach niemieckiego tabloidu.

Kliczko podkreślił, że większość jego rodaków nastawiona jest proeuropejsko. „70 proc. (Ukraińców) chce umowy z UE, a tym samym nie chce umowy z Rosją. Ludzie na Majdanie nie chcą Unii Celnej (z Rosją, Białorusią i Kazachstanem), chcą zbliżyć się do Unii Europejskiej” – napisał były bokser, który w 2015 roku chce kandydować na prezydenta Ukrainy.

Rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE obawiając się negatywnych skutków dla stosunków gospodarczych z Rosją. We wtorek w czasie wizyty prezydenta Janukowycza w Moskwie Rosja zgodziła się obniżyć od przyszłego roku cenę za gaz dostarczany na Ukrainę z około 400 do 268,5 USD za 1000 metrów sześciennych, oraz zobowiązała się zakupić ukraińskie obligacje rządowe opiewające na 15 mld dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl