fot. PAP/Radek Pietruszka

Cameron rozmawiał z Kopacz m.in. na temat reformy UE

Reforma Unii Europejskiej, sytuacja na Ukrainie oraz problem migracji – to główne tematy rozmów Ewy Kopacz z goszczącym w Polsce premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

W kwestiach bezpieczeństwa, jednolitego rynku czy zwiększania konkurencyjności unijnej oba kraje mają podobne poglądy. Rozmowy Kopacz z Cameronem dotyczyły również problemu swobody przemieszczania się obywateli.

Wielka Brytania chce wprowadzić pewne zmiany ws. zabezpieczeń społecznych. Premier Kopacz miała wysłać jasny sygnał, że nie może być mowy o dyskryminacji Polaków podejmujących legalnie pracę w Wielkiej Brytanii.

Kwestie dotyczące socjalnych zabezpieczeń Polaków na Wyspach to pole do działania dla polskiego rządu – mówi poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Trzeba Cameronowi przypominać, że ograniczanie i wszelkie restrykcje, jakie chciałby wprowadzić, są pozatraktatowe, czyli niezgodne z prawem unijnym. Jest to zatem pole do popisu dla naszego rządu, aby wytłumaczyć te kwestie Cameronowi. Jest szereg problemów, które są wspólne dla nas. Chcielibyśmy reformować Unię Europejską, a w tym wypadku Camerona można wykorzystać jako sojusznika. Poza tym Wielka Brytania, podobnie jak Polska, jest zwolennikiem współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, co jest kolejnym polem w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie jesteśmy sojusznikami. Mamy podobne stanowisko wobec konfliktu, jaki rozgrywa się za naszą wschodnią granicą. W związku z tym należy z Wielką Brytanią współpracować – dodaje poseł Witold Waszczykowski.

Kopacz miała też, podkreślić, że „Decyzja o przyjmowania imigrantów musi być decyzją państw członkowskich UE; musi się odbywać na zasadzie dobrowolności”.

Cameron rozpoczął serię spotkań z przywódcami krajów UE, których chce przekonywać do poparcia swych planów dotyczących zmian w funkcjonowaniu wspólnoty.

Wczoraj premier Wielkiej Brytanii spotkał się z premierem Holandii oraz prezydentem Francji. Z Warszawy udał się do Berlina na rozmowy z kanclerz Angelą Merkel.

RIRM

drukuj