fot. flickr.com

Bruksela: dziś rusza dwudniowy szczyt UE

Na rozpoczynającym się dziś w Brukseli dwudniowym szczycie Rady Europejskiej, przywódcy 27 państw zajmą się m.in. sprawami dot.  migracji oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki cyfrowej. Kwestie te omówili na początku tygodnia ministrowie ds. europejskich państw członkowskich.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański przyznał, że jesteśmy w stanie uformować korzystny tekst konkluzji we wszystkich trzech obszarach. Jak dodał, dla Polski najważniejszym tematem jest problem migracji. Władze w Warszawie deklarują gotowość do udziału w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

 

– Chcemy, aby UE zbudowała na doświadczeniu porozumienia z Turcją swoją stałą politykę współpracy z krajami trzecimi, ochronę granic, efektywną politykę readmisyjnej, powrotowej. Jesteśmy gotowi do tego, żeby brać udział we wszystkich tych obszarach w zakresie misji wojskowych, policyjnych, straży granicznej, zaangażowania finansowego. Jeżeli będzie to prowadziło do właściwego kompromisu w obszarze polityki migracyjnej, mielibyśmy jedno napięcie polityczne mniej w UE, co jest oczywiście polską intencją. Polska oferta w tej sprawie, żeby skoncentrować się na tym, co działa i łączy, jest cały czas aktualna – powiedział Konrad Szymański.

Rada Europejska przeanalizuje także stan negocjacji nad tzw. Brexitem. W dalszym ciągu nie ma porozumienia z Wielka Brytanią ws. wpłat do wspólnej kasy po opuszczeniu UE. Wciąż nie jest zamknięta również kwestia praw obywateli. Wielka Brytania ma wyjść z UE do 29 marca 2019 r.

RIRM

drukuj