fot. PAP/Łukasz Gągulski

Białystok: Akcja solidarności z Polakami prześladowanymi na Białorusi

Ustawione w centrum Białegostoku portrety aresztowanych liderów Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta z hasłem „Wolność” mają przypominać, że wciąż siedzą oni w białoruskim więzieniu. W środę wieczorem zorganizowano akcję solidarności z nimi.

Graficzne portrety na wystawowym stelażu stoją w sąsiedztwie pomnika błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

W akcji solidarności wzięli udział przedstawiciele Wspólnoty Polskiej, Polacy z Białorusi, Białorusini z biało-czerwono-białymi flagami, działacze środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce, przedstawiciele ambasady USA w Polsce.

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska przypomniała, że decyzją białoruskiego sądu Andżelika Borys i Andrzej Poczobut mają dalej pozostawać w areszcie przez kolejne trzy miesiące do 25 listopada.

„Niesamowicie ważne jest to, żeby w różnych miejscach, a zwłaszcza w miastach, gdzie jest najwięcej Polaków, czy w ogóle Białorusinów, którzy musieli opuścić swój kraj, żeby jak najwięcej mówić o tym, co się dzieje” – powiedziała Anna Kietlińska. Dodała, że pamięć jest zawodna, na co dzień dzieje się wiele rzeczy, zapomina się o tych, którzy cały czas siedzą w białoruskich więzieniach „za to, że są Polakami”, a wystawa symbolicznie wiąże się ze wszystkimi osobami aresztowanymi na Białorusi.

„Andżelika Borys i Andrzej Poczobut siedzą w więzieniu, bo są działaczami Związku Polaków na Białorusi przede wszystkim, są Polakami, są obywatelami Białorusi, ale siedzą za swoje przekonania i za tożsamość, za pielęgnowanie polskiej tożsamości” – powiedziała Anna Kietlińska. Dodała, że Wspólnota wie, że na Białorusi są przeprowadzane rewizje, działacze Związku Polaków dostają ostrzeżenia, żeby nie organizowali imprez, np. nie organizowali 15 sierpnia obchodów święta Wojska Polskiego.

„My tu w Polsce powinniśmy o tym mówić i powinniśmy pokazywać, że to są sytuacje, wydarzenia, na które nie zgadzamy się, po prostu. Chcemy, żeby mniejszość polska na Białorusi mogła mówić w języku polskim bez ograniczeń, mogła uczestniczyć w świętach, wydarzeniach kulturalnych, które są przypisane polskiej tożsamości bez względu na to, gdzie mieszkają, bo tam tworzą polskiej enklawy” – dodała prezes Podlaskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej.

Polka z Białorusi, działaczka Związku Polaków na Białorusi Maria Tiszkowska, która przez dwa miesiące była w białoruskim więzieniu, została uwolniona, ale musiała opuścić Białoruś, a teraz jest w Białymstoku przypomniała, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są w więzieniu od pięciu miesięcy.

„Ale za co, za co oni znajdują się w tym więzieniu? Za to, że (to) Polacy, za to, że zawsze byli Polakami, zostają Polakami” – mówiła Maria Tiszkowska. Dodała, że ona sama i jej koledzy nie mogą teraz wrócić do domu na Białorusi, wiedzą, jakie „nieludzkie warunki” są w białoruskim więzieniu.

Maria Tiszkowska podkreślała, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są „bardzo dzielnymi ludźmi” i całe życie są zaangażowani w wiele spraw związanych z Polakami, ale też Białorusinami, których pomagali bronić. Apelowała i do Polaków, i do Białorusinów o to, by pomyśleli co można zrobić dla aresztowanych, „bo cierpią za nas wszystkich”.

„Im grozi od 5 do 12 lat (więzienia) za nic, absolutnie za nic” – dodała Maria Tiszkowska. Przypomniała, że nie ustają prośby, apele o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, a o prześladowaniach przez białoruski reżim trzeba mówić nieustannie.

Akcje solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem mają być kontynuowane co miesiąc.

PAP

drukuj