fot. twitter.com/GErenewables

PKN Orlen podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z amerykańskim producentem turbin dla morskich elektrowni wiatrowych

PKN Orlen oraz GE Renewable Energy, jeden z wiodących producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych, podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie. Porozumienie ma wzmocnić Orlen w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku.

PKN Orlen aktywnie angażuje się w realizację polityki energetycznej Polski. Spółka podjęła strategiczne partnerstwo z firmą GE Renewable Energy. To amerykańska firma, która zajmuje się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Podpisane w środę porozumienie ma wzmocnić konkurencyjność PKN Orlen w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Polska spółka ma obecnie jedną koncesję na farmę o mocy do 1,2 GW. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje.

– Gdy będziemy inwestować na Bałtyku, gdy mielibyśmy mieć ekonomię skali, większą ilość koncesji, to wtedy mamy partnera technologicznego, który również ma element skali i rozbudowuje w Polsce fabryki, tworząc polski łańcuch wartości odstaw. To jest ważne dla całej gospodarki oraz dla całego wybrzeża. Chcemy zapiąć doświadczenia, proces finansowania tak, by pozytywnie obciążyć w tym procesie całą polską gospodarkę – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Temu – jak dodał prezes Orlenu – ma służyć podpisane dzisiaj porozumienie polskiej spółki z amerykańską firmą. To krok w kierunku zdobywania nowych technologii i doświadczeń międzynarodowych koncernów korzystne dla obu stron – mówił wicepremier Jacek Sasin.

– Proces transformacji energetycznej, który jest pochodną polityki klimatycznej UE, stawia przed nami wielkie wyzwania. To są wyzwania inwestycyjne, konieczność poczynienia ogromnych inwestycji w zakresie energetyki, ale to są również wielkie szanse na pozyskiwanie nowych technologii, tworzenie nowych miejsc pracy w zupełnie nowych obszarach gospodarki, które do tej pory funkcjonowały w małym zakresie lub nie funkcjonowały w ogóle – powiedział Jacek Sasin.

Współpraca Orlenu z amerykańską firmą to kolejny etap realizacji strategii ORLEN2030. Zakłada ona osiągniecie przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 roku. Do 2030 r. koncern planuje zainwestować 47 mld zł w nisko i zeroemisyjne projekty energetyczne.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl