Belgijski parlament zalegalizował eutanazję dzieci

Parlament Belgii rozszerzył prawo do żądania eutanazji na śmiertelnie chore dzieci i osoby małoletnie. Izba Deputowanych znaczną większością głosów uchwaliła odpowiednią nowelizację obowiązującej od 2002 roku ustawy o eutanazji.

Senat zatwierdził tę nowelizację już w grudniu ubiegłego roku. By znowelizowana ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać król Belgów Filip.

Belgia jest pierwszym w świecie krajem, zezwalającym na eutanazję dzieci i osób małoletnich bez żadnych ograniczeń wiekowych. Śmierć na żądanie dostępna jest dla małoletnich również w Holandii w przypadku osób mających co najmniej 12 lat.

To pozbawianie dzieci prawa do życia (…) ewidentny przejaw totalitaryzmu – w ten sposób odniósł się do przyjętej ustawy bioetyk, ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Tutaj dokonuje się jakiś proces szaleńczego wyścigu, jak sądzę o jakość życia, który powoduje, że ludzie słabi, chorzy, kalecy niepełnosprawni są po prostu pozbawiani prawa do życia; decyzją arbitralną części społeczeństwa. To jest ewidentny przejaw totalitaryzmu o którym wielokrotnie pisał papież Jan Paweł II. To jest kolejna krwawa karta, która oznacza jakiś punkt milowy takiej barbarzyńskiej cywilizacji antyludzkiej – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Za nowelizacją opowiedziało się w czwartek 86 belgijskich deputowanych, 44 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

PAP/RIRM

drukuj