Syria – w tym roku zginęło ponad 50 dzieci walczących po stronie IS

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, ze w Syrii, od początku roku, zginęło już 52 dzieci, które zostały zwerbowane przez Państwo Islamskie na bojowników. Były to dzieci żołnierze w wieku poniżej 16 lat. 

Dzieci zostały zwerbowane w ramach programu rekrutacji nieletnich „Młode Lwy kalifatu” przez IS, która latem 2014 roku, proklamowała „kalifat” na terenach, kontrolowanych przez siebie w Syrii i sąsiednim Iraku.

Program obejmuje intensywne szkolenie wojskowe i edukację religijną dla dzieci na terenach kontrolowanych przez IS. Państwo Islamskie zachęca rodziców, by wysyłali dzieci do obozów szkoleniowych lub je werbuje bez wiedzy rodziców, nierzadko zwabiając pieniędzmi- twierdzi Obserwatorium.

Od stycznia Państwo Islamskie zwerbowało ponad 1 100 dzieci. Głównie są wykorzystywane do prowadzenia ognia zaporowego lub zbierania danych wywiadowczych poza strefą kontroli IS, lecz dżihadyści coraz częściej wykorzystują nieletnich przy egzekucjach więźniów lub do przeprowadzania zamachów samobójczych.

Od początku roku co najmniej 18 nieletnich zostało wykorzystanych jako kamikadze, w ostatnim czasie w walkach między IS a siłami kurdyjskimi na północnym wschodzie Syrii.

„Kiedy dziecko jest doprowadzone do stanu, w którym zostaje zamachowcem samobójcą, to znaczy, że zostało poddane całkowitemu praniu mózgu” – powiedział agencji AFP szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

W środę organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch (HRW) zarzuciła siłom kurdyjskiej samoobrony (Ludowe Jednostki Ochrony – YPG) w Syrii, że nie dotrzymują obietnicy i wciąż werbują dzieci na żołnierzy. Według HRW Kurdowie z YPG zdemobilizowali w 2014 roku ok. 150 nieletnich, lecz w dalszym ciągu przyjmują w swe szeregi chłopców i dziewczęta poniżej 18 roku życia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl